Badania Wzroku: Jak często i za jaki jest koszt?
![]() |
Badania wzroku sa ważne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Powinny być wykonywane co najmniej raz na 2 lata. |
Umówiłeś się na badanie wzroku i teraz zastanawiasz się, nad kosztem, częstotliwością, oraz co powinienes ze sobą zabrać. Poniżej, znajdziesz ogólne wskazówki, z odpowiedziami na powyższe pytania.
Koszty Badań Wzroku
W dzisiejszych czasach możesz przejść badanie wzroku w wielu różnych miejscach. Może to być oddział okulistyczny w dużej klinice, lub prywatny gabinet lekarski, albo salon optyczny, ewentualnie przychodnia lekarska z lekarzem okulistą na etacie.
Różnice cenowe w badaniach wzroku mogą być ogromne, w zależności od rodzaju badania oraz osoby, która je przeprowadza. Koszty wahają się między 50, a 200 zł. W niektórych sieciach optycznych podstawowe badania można wykonać za darmo. W niektórych miejscach koszt dobrania soczewek może być większy niż cena doboru okularów.
![]() |
Tablice Typu E służą do badania ostrości wzroku. |
Nie istnieje idealna częstotliwość badań wzroku. Zależy to od wielu czynników, takich jak Twój wiek, czy historia chorób oczu w Twojej rodzinie. Możesz zaoszczedzić na kosztach badania, wybierając tańsze punkty pomiaru, jednak porównując badania wzroku u różnych specjalistów, należy wziąć pod uwagę następujące elementy:
- Badania widzenia bliży i dali za pomocą tabel.
- Badanie astygmatyzmu, krótkowzroczności, dalekowzroczności, straczowzroczności oraz innych wad wzroku.
- Badanie oczu pod kątem współfuncjonowania.
- Badanie ciśnienia dna oka, w celu wykluczenia jaskry.
- Wyznaczanie pola widzenia oka w celu wykluczenia zaćmy i choroby zwyrodnieniowej plamki żółtej.
- Przegląd rodzinnej historii choroby.
Kiedy pytasz o cenę badania wzroku, zawsze dowiedz się, jakie szczegółowe rodzaje badań wchodzą w grę. Jest wiele klinik, reklamujących się tanimi badaniami wzroku. Pobierają oni jednak dodatkowe opłaty za bardziej specjalistyczne badania np. mapę siatkówki czy rozszerzanie źrenic.
Jeśli chciałbyś przejść przez bardzo specjalistyczne badania o wysokim standardzie, przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę kwalifikacje i doświadczenie lekarza, ale także jego podejście do pracy i kontakt z pacjentem. Zwróć uwagę na kwalifikcje jego asystentów, czas oczekiwania na badanie, higienę placówki, jakość sprzętu medycznego oraz opinię o placówce. Na koniec dowiedz się, czy twoje ubezpieczenie pokrywa usługi tego lekarza.
![]() |
Około 80% materiału szkolnego to materiał wizualny. |
Kiedy powinienem zbadać swoje oczy?
Eksperci zajmujący się wzrokiem, sugerują że powinno się przechodzić badania wzroku raz w roku. Dzieci także powiiny być badane, bowiem wady wzroku mogą przyczynić się do gorszych wyników w nauce. Ponadto, 80% materiału, który przyswajają w szkole jest w formie wzrokowej. Według organizacji optometrystów w USA (AOA), dzieci powinny przejść pierwsze badanie wzroku w wieku 6 miesięcy, następne w wieku 3 lat i kolejne tuż przed rozpoczęciem szkoły.
Dzieci, które zagrożone sa wadami wzroku powinny przechodzić badania częściej i być pod stałą opieką specjalisty. Czynniki ryzyka to między innymi różne formy zeza, niska waga, urodzenie przed terminem porodu, rodzinna historia chorób oczu, choroby genetyczne lub wysoka wada wzroku. Ponadto, dzieci które noszą okulary i soczewki, powinny regularnie odwiedzać swojego lekarza.
Osoby w średnim wieku i seniorzy, także powinni odbywać kontrole okulistyczne, aby wyeliminować choroby zagrażające wzrokowi. Aby zachować zdrowe widzenie, osoby między 18 i 60 rokiem życia, powinny przechodzić pełne badanie wzroku raz na 2 lata. Osoby po 60 roku życia - raz w roku.
Podczas pełnego badania wzroku, lekarz powinien uzyskać informacje, dotyczące czynników ryzyka, takich jak zawody związane z zagrożeniem wzroku, dużym natężeniem widzenia oraz chorobami genetycznymi, takimi jak degeneracja plamki żółtej, jaskra, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwii. Inne czynniki ryzyka dotyczą przyjmowania leków, które posiadają skutki uboczne upośledzające widzenie oraz przebyte zabiegi chirurgiczne i urazy.
Jaki specjalista powinien przeprowadzać Badania Wzroku
![]() |
Wybór odpowiedniego specjalisty zalezy od twoich bierzących potrzeb. |
Można wyróżnić 3 rodzaje specjalistów zajmujących się wzrokiem: okuliści, optometryści i optycy. To, do kogo się udasz, zależy od twoich bierzących potrzeb. Okulista (lekarz medycyny) posiada uprawnienia do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych oraz do prowadzenia każdego rodzaju terapii medycznej. Optometrysta to magister optometrii, posiada uprawnienia do przeprowadzania badań wzroku i dobierania okularów i soczewek. Optycy mogą dobierać okulary i soczewki, ale przechodzą oni szkolenia o bardzo ograniczonym zakresie, dlatego też nie mają uprawnień do leczenia i diagnozowania wad wzroku. Optycy specjalizują się w realizacji okularów i ich dopasowywaniu. Jeżeli optyk zauważy istotne zmiany podczas rutynowego badania wzroku, powinien przekierować pacjenta do lekarza specjalisty.
Co powinienem ze sobą zabrać?
Ważne, abyś odpowiednio przygotował się do badania wzroku. Zabierz ze sobą listę leków, które przyjmujesz, obecne okulary, ubezpieczenie medyczne oraz listę pytań, jeśli takie posiadasz.
Polecane artykuły