Kolor oczu
![]() |
Brązowe oczy uważane są za dominujące względem innych kolorów. |
Kiedy rodzi się dziecko i zaczyna rosnąć, rodzice często przyglądają się oczom dziecka, aby zobaczyć czy zmieniają się w niebieskie, brązowe, szare czy zielone. Jednakże, Twój kolor oczu jest zdeterminowany Twoim dziedzictwem genetycznym, pochodzącym od obu rodziców. Geny mogą się mieszać i przechodzić pewne modyfikacje pod wpływem czynników zewnętrznych, jednakże nawet w dzisiejszych czasach, nie do końca wyjaśniono schemat dziedziczenia koloru oczu.
Rozwój koloru oczu
Kolorowym elementem twojego oka jest tęczówka.
Lekarze oraz naukowcy uważają, że kolor oczu zapisany jest w 3 genach. Pośród tych 3 genów, jeden z nich nie jest jeszcze do końca zrozumiany. Pozostałę 2 geny odpowiadają za typowe kolory oczu czyli kolor niebieski, zielony lub brązowy. Inne kolory, typu szary, orzechowy lub mieszanka kolorów, są rezultatem trzeciego genu, nie są zatem jeszcze do końca wyjaśnione. Zakłada się, że kolor brązowy jest dominujący nad innymi barwami. Kolor niebieski uznawany jest za kolor recesywny. Dokładny mechanizm koloru oczu nie został jeszcze poznany i wymaga dalszych badań.
![]() |
Kolor oczu zdeterminowany jest przez nasze DNA pochodzące od naszych rodziców. |
Naukowcy z Holandii ogłosili, że za pomocą bardzo szczegółowej analizy DNA osób dorosłych, są w stanie przewidzieć z 90% dokładnością, kolor oczu potomstwa. Twierdzą także, że udało im się na nowo zrozumieć układ genetyczny oraz kolory oczu i są w stanie z wielką precyzją przewidzieć nawet skomplikowaną kombinację kolorystyczną.
Kolor oczu zmienia się w ciągu kilku pierwszych lat życia dziecka. Większość dzieci rodzi się z niebieskim kolorem oczu, z powodu braku melaniny. Melanina to pigment, dzięki któremu nasza skóra,włosy oraz oczy zabarwiają się z wiekiem na określony kolor.
Przeważnie, jeśli dwoje rodziców posiada brązowe oczy, prawdopodobieństwo, że dzieci odziedziczą ten sam kolor oczu jest bardzo wysokie.Równocześnie, kolor brązowy dominuje nad zielonym, a zielony nad niebieskim. Jednakże, istnieje prawodpodobieństwo, że dziecko będzie posiadało zupełnie inny kolor oczu niż oboje rodzice.
Czasem, dzieci rodzą się z dwoma różnymi kolorami tęczówki. Może być to spowodowane problemami z melaniną i jej transportem w organiźmie. Inne powody takiego stanu rzeczy to: trauma w okresie płodowym, stan zapalny, hiperpigmentacja lub łagodne zaburzenia genetyczne.
![]() |
Większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, które z wiekiem zabarwiają się na różne kolory. |
Dlaczego kolor oczu się zmienia?
Tęczówka rozszerza się lub zwęża, aby kontrolować wielkość źrenicy. Źrenica powiększa się, kiedy jest ciemno, a kurczy, kiedy jest jasno lub kiedy skupia się na bliskich obiektach. Kolor oczu może się delikatnie zmieniać, podczas kurczenia i rozkurczania się tęczówki, spowodowanego ruchami źrenicy.
Kolor oczu może także stanowić wyraz naszych emocji. Fenomen ten jest iewytłumaczalny, jendakże mówi się, że kiedy ludzie są szczęśliwi i radośni, ich źrenice stają się ciemniejsze.
Wiek, także ma wpływ na kolor naszych oczu. Między 10 a 15% azjatów zaobserwowało, że wraz wz wiekiem, zmienia się ich kolor oczu. Może on zmienić się z ciemnego na jasny lub odwrotnie.
Jeżeli jednak, zauważysz, że kolor Twoich oczu drastycznie się zmienił (heterochromia), bardzo ważne jest abyś natychmiast udał się do specjalisty. Pamietaj, że kolor oczu może świadczyć o różncyn zaburzeniach, chorobach, między innymi może być objawem jaskry pigmentacyjnej, zespołu Hornera lub zapalenia tęczówki.
Może pojawić się wiele kluczowych pytań, dotyczących koloru oczu, ale podsumowując każdy człowiek jest indywidualny, bez względu na kolor oczu. A dla tych, którzy nie są zadowoleni ze swojego koloru oczu, istnieją soczewki kontaktowe. Pamiętaj, że zanim kupisz sobie soczewki, warto odwiedzić swojego lekarza i poprosić o receptę, ponieważ soczewki są narzędziem medycznym. Kupując soczewki przez internet zachowaj szczególną uwagę oraz nigdy nie wymieniaj się nimi ze swoimi znajomymi.
Polecane artykuły