Soczewki Progresywne
Video: Progresy w pigułce. |
Soczewki progresywne to soczewki wieloogniskowe, bez linii dzielących sfery soczewki, tak jak w przypadku dwu i trzyogniskowych okularów. Korygują widzenie dali i bliży, i produkowane są w taki sposób, że nie widać w nich miejsca podziału sfer na szkle. Okulary progresywne zapewniają maksymalna korekcję wzroku i dostepne są w wielu róznych wariantach.
Historia soczewek progresywnych
Pierwsze soczewki progresywne powstały w późnych latach 70tych. Mimo, że były one znacznie lepsze od tradycyjnych okularów dwu i trzyogniskowych, wciąż były dalekie od bycia optymalnymi. Jednakże, producenci szli w dobrym kierunku, udoskonalając progresy. Dzisiejsze okulary progresywne, są dalekie od swoich pierwowzorów.
Biorac pod uwagę ogromny wybór dostępnych soczewek, mozliwości są nieograniczone. Aczkolwiek, wszystkie modele można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę kilka czynników:
- Model
- Metoda produkcji
- Zniekształcenie peryferyczne
- Rok wprowadzenia modelu soczewki
Biorąc pod uwagę rok wprowadzenia danego medelu na rynek, przedstawimy wam w skrócie historię rozwoju soczewek progresywnych.
![]() |
Modele soczewek progresywnych |
Lata 80-te
Muzyka pop Queenów, kostka Rubika, fryzury długie z tyłu, krótkie z przodu, ściągacze na nogi i poduszki na ramionach: to tylko niektóre rzeczy, przywodzące na myśl lata 80te. Także, w tej niezapomnianej dekadzie, wprowadzono nowy ulepszony model soczewek progresywnych. Nowa wersja nie była idealna, ale wyraźnie lepsza od poprzedniej.
Te soczewki progresywne nazwano soczewkami "RX". Ogniska soczewki umiejscowione są z przodu soczewki.
![]() |
Soczewki progresywne z lat 90tych. |
Lata 90-te
Wojna w Zatoce Perskiej, upadek ZSRR, Spice Girls, Książe z Bel-Air, Super Nintendo oraz Prezydent Clinton: ekscytujący początek lat 90tych.
Producenci soczewek wprowadzają na rynek kolejne, ulepszone wersje. Na początku lat 90tych, progresy miały juz całkiem przyzwoitą jakość, aczkolwiek wciąż były to modele "RX". Strefa widzenia dali była znacząco większa, aczkolwiek sfera widzenia bliży i widzenia na średnią odległość wymagała jeszcze sporej korekcji.
![]() |
Modele soczewek progresywnych |
Lata 2000
Na przełomie tysiąclecia, osiągnięto przełom w produkcji soczewek progresywnych. Wymyślono zupełnie nową technikę produkcji soczewek, stworzoną przez niemieckich inżynierów, która pozwala producentom i projektantom na całkowitą dowolność w projekcie, nazywając ten model soczewką ‘freeform’.
Moc soczewki zaczeła byc od tego czasu umieszczana na tylnej części szkła (dlatego, też nazywa się tą soczewkę ‘back-side progressives’). Pozwala to na umieszczenie mocy korekcyjnej bliżej oka. Biorąc pod uwagę odlegość między okiem a soczewką (12mm) oraz między grubość soczewki (2mm), to daje nam o 17% większe pole widzenia. Określane jest to mianem "efektem dziurki od klucza": przbliżając soczewkę do oka, możesz zobaczyć więcej niż w starej wersji soczewek progresywnych RX.
Zalety soczewek freeform (back-side) są ogromnym krokiem na przód, dla wygody użytkowników okularów progresywnych. Zwłaszcza, zwiększenie pola widzenia oraz zmniejszenie zniekształceń peryferycznych (zwanych "efektem pływaka") są szczególnie doceniane.
![]() |
Soczewki progresywne z lat 2005. |
2005
Około 2005 roku wprowadzono w pełni spersonalizowane soczewki freeform. Pozwalają one na opracowanie soczewek idealnie dopasowanych do użytkownika i zamontowanie ich na wybranych oprawkach. Od tej pory bierze się pod uwagę takie aspekty jak odchylenie oprawy, jej dopasowanie, odległość między oczami a soczewką – dzięki temu klient może otrzymać w pełni spersonalizowane rozwiązanie.
Co oferują dzisiejsze sklepy?
Kiedy udajesz się do sklepu, żeby zakupić soczewki progresywne, pokazuje Ci się zwykle diagram prezentujący 4 typy okularów progresywnych. Można je sklasyfikować mniej więcej tak, jak my zrobiliśmy to przed chwilą. Najtańsze soczewki opierają się na projekcie, który dziś nazwalibyśmy gorszej jakości. Sklepy nie lubią sprzedawać tego typu okularów, bo klienci zwykle są z nich niezadowoleni. Chodzi po prostu o to, żeby zasugerować klientowi lepsze (i droższe) soczewki. Dzięki temu klient czuje się lepiej, bo nie kupił najtańszych możliwych soczewek progresywnych, jakie były dostępne dla jego cennych oczu.
Filmik: 4 typy okularów progresywnych. |
Soczewki freeform są zwykle w sklepach bardzo drogie. Koszt produkcji takich soczewek jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych soczewek progresywnych. Maszyny są bardziej skomplikowane, wydajność jest trochę gorsza, trzeba też płacić pracownikom sekcji Badań i Rozwoju, zatrudnionym do rozwijania technologii freeform i tak dalej. Jak dodamy do tego marżę w dystrybucji i fakt, że nadal traktuje się je jako rozwiązanie ekskluzywne, soczewki freeformuznać można za rarytas.
Co oferuje Visio-Rx?
Według nas soczewki z lat 80-tych i 90-tych są tak niskiej jakości, że nawet nie oferujemy ich na naszej stronie.
Filmik: Objaśnienie zalet w pełni spersonalizowanych soczewek i ich wyższej ceny. |
Nasze budżetowe okulary progresywne to soczewki freeform wg projektu z roku 2000. Za niewielką dopłatą oferujemy w pełni spersonalizowane soczewki najwyższej jakości.
Porównanie cen soczewek progresywnych u nas do cen w sklepach, pozwala zauważyć, że u nas można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednej parze okularów. Dzięki temu posiadanie zapasowej pary okularów progresywnych staje się opłacalne – np. takich z modnymi oprawkami albo takich, ktore działają jako okulary przeciwsłoneczne.
![]() |
Wysokość dopasowania jest pomiarem, który wiele sklepów internetowych ignoruje. |
Co z Wysokością Dopasowania?
Ważnym pomiarem przy zakupie soczewek progresywnych jest pionowa wysokość dopasowania. Visio-Rx to jedyna strona internetowa na świecie, która zainwestowała w rozwój oprogramowania, który pozwala na dokładny pomiar pionowej wysokości dopasowania.
Czym jest pionowa wysokość dopasowania? W przeszłości mogła mieć miejsce taka sytuacja: przy zakupie okularów u dobrego optyka poproszono Cię o założenie oprawy a następnie cienkim markerem optyk zaznaczył punkt na atrapach soczewek. Ten punkt wskazuje na pionową pozycję Twojej źrenicy w wybranej oprawie. Dzięki temu pomiarowi optyk może zmierzyć wysokość dopasowania (odległość od spodu soczewki do źrenicy) i przekazać tę informację do laboratorium, w którym soczewki mocowane są w oprawie. Łatwo zrozumieć dlaczego łatwo wykonać ten pomiar przy osobistym udziale klienta w sklepie.
Projekt Zaawansowanych Soczewek Progresywnych Freeform
Filmik: Visio-Rx to jedyny sklep w sieci, który oferuje okulary progresywne przystosowane specjalnie do sportu. |
Technologia freeform pozwala tworzyć soczewki, w których obszary widzenia (dal, średnia odległość i bliż) są dostosowane do potrzeb danego klienta. Zwłaszcza teraz, kiedy na Visio-Rx masz możliwość zakupu soczewek freeform w o wiele niższych cenach w porównaniu do innych sklepów, możesz kupić sobie pary okularów do różnych czynności, np.:
- Do pracy w biurze i hobby
- Do sportu
- Do jazdy samochodem
Zamiast posiadać jedną parę „do wszystkiego”, nasi klienci mogą wejść w posiadanie dodatkowych par, które zapewnią optymalne warunki widzenia przy wykonywaniu rożnych czynności.
Soczewka to mały fragment materiału. Należy wypracować kompromis jeśli chodzi o funkcjonowanie każdej części soczewki. To naturalne, że nowa technologia freeform pozwala na tworzenie soczewek, które dają jak najlepszy komfort użytkownikowi przy wykonywaniu wybranej czynności.
Polecane artykuły