Soczewki dwuogniskowe i soczewki trójogniskowe
![]() |
Ben Franklin wynalazł pierwsze soczewki dwuogniskowe. |
Przez lata ludzie na całym świecie nosili okulary dwu i trójogniskowe. Ma to związek z normalnym, związanym z wiekiem spadkiem akomodacji, czyli presbiopią. W miarę upływu lat, oko traci swoje właściwości akomodacyjne i zaczyna mieć problem z uzyskaniem odpowiedniej ostrości w przypadku patrzenia na przedmioty z bliska. Nie jest to powód do zmartwień, ponieważ ostatecznie czeka to prawie każdego z nas.
Dwu lub trójogniskowe soczewki mogą korygować widzenie bliży. Niestety, z uwagi na fakt, że soczewki trójogniskowe są bardzo skomplikowane w swej konstrukcji, Visio-Rx nie posiada ich w swojej ofercie.
Historia Dwu i Trójogniskowych Soczewek
Twórcą i pomysłodawcą pierwszych soczewek wieloogniskowych był Benjamin Franklin. Był nie tylko wice prezydentem Stanów Zjednoczonych, ale także genialnym wynalazcą. Zanim wpadł on na ten genialny pomysł, osoby dotknięte starczowzrocznością musiały nosić ze sobą 2 pary okularów - jedne do patrzenia z bliska, a drugie do widzenia dali.
W roku 1780 Franklin postanowił przeciąć dwie soczewki na pół, jedną do widzenia dali, a drugą do korekcji bliży. Były to pierwsze w historii soczewki bifokalne. Posiadały widoczną linię, oddzielającą obie strefy. Początkowo nazywane były soczewkami Franklina, natomiast dzisiaj znane są pod nazwą soczewek typu "Executive". Z upływem czasu, soczewki bifokalne zostały radykalnie zmienione. Strefa do bliży odznacza się bowiem pewnym uwypukleniem tzw. " wtopką ".
Video: Działanie soczewek bifokalnych. |
Soczewki trójogniskowe są mniej więcej podobnej konstrukcji co soczewki dwuogniskowe, za wyjątkiem trzeciej dodatkowej strefy przeznaczonej do patrzenia na średnie odległości. Ta strefa umiejscowiona jest dokładnie nad strefą do bliży, tak aby można było wygodnie kożystać ze wszystkich 3 stref. Okulary trójogniskowe posiadają również wyraźny podział na trzy rózne strefy.
Opcje soczewek dwuogniskowych
W Visio-Rx, oferujemy szeroki wybór soczewek dwuogniskowych: z wtopką o okrągłym kształcie, w kształcie litery D lub okrągłym bez widocznego zarysu. W celu zapoznania się z naszą pełną ofertą, przejrzyj poniższą tabelę.
kliknij tutaj aby powiększyć tabelę
Okulary bifokalne mogą być bardzo przydatne podczas czytania lub prowadzneia somochodu; jendakże, soczewki te nie posiadają strefy odpowiedzialnej za ostre widzenie odległości pośrednich, takich jak np. monitor komputera.
Okulary bifokalne a praca przy biurku lub komputerze
Możesz zamówić okulary dwuogniskowe, przeznaczone specjalnie do pracy przy biurku lub przy komputerze. Górna część soczewki będzie korygowała tę strefę widzenia, która jest najbardziej Tobie przydatna (np. widzenie ekraniu komputera). Zapewnia to lepszy komfort spoglądania na monitor (w przeciwieństwie do wąskiej strefy w okularach trójogniskowych), co zdecydowanie zmniejsza efekt zmęczonych oczu. Proszę mieć na uwadze, że soczewki te nie są odpowiednie do używania na co dzień, ponieważ nie posiadają strefy widzenia dali.
![]() |
Soczewki bifokalne posiadają wyraźną zmianę kształtu, oddzielającą strefę bliży od strefy dali. |
Drgania obrazu
Nieprzyjemnym zjawiskiem w niektórych szkłach dwuogniskowych jest efekt drgającego obrazu. To oznacza, że w momencie kiedy oko przechodzi z patrzenia w dal na patrzenie z bliska, kąt pod którym obserwujemy dany przedmiot nagle się zmienia.
Informacje dodatkowe
Mimo, że okulary bifokalne zapewniają dużo szerszą korekcję wzroku niż okulary jednoogniskowe, posiadają swoje wady: mogą sprawić, że rzeczy przy stopach użytkownika będą zamglone i niewyraźne dopóki osoba nie opuści głowy podczas patrzenia. Jest to spory dyskomfort szczególnie podczas schodzenia ze schodów lub przechodzenia przez krawężnik. Zawsze zachowuj ostrożność podczas tych czynności.
Soczewki progresywne
Soczewki progresywne są soczewkami wieloogniskowymi, które pozwalają na ostre widzenie dali, odległości pośrednich oraz bliży, bez zmiany kształtu soczewki oraz zapewniają płynne przejścia między wszystkimi trzema strefami.
Soczewka progresywna jest lepsza pod każdym aspektem od soczewki dwuogniskowej. Dlatego też, nie dziwi fakt, że sprzedaż soczewek dwu i trójogniskowych mocno spadła w przeciągu ostatnich 15 lat i raczej trudno spodziewać się zmiany w tym kierunku.
Video: Rozkład mocy na przedniej powierzchni soczewki vs na tylnej powierzchni ("back side freeform" ). |
W dzisiejszych czasach większość ludzi wybiera soczewki progresywne z uwagi na ewidente zalety korekcji wzroku oraz ze względu na młodszy wygląd zewnętrzny, ponieważ okulary pozbawione są zmian kształtu soczewki ( brak wtopki charakterystycznej dla soczewek dwuogniskowych).
Przejście na Soczewki Progresywne
Wiekszość osób bez najmniejszych problemów powinna być w stanie przyzwyczaić się do okularów progresywnych. Szczególnie najnowsze modele soczewek "back side freeform", sprawiają że przejście z okularów tradycyjnych na progresywne odbywa się płynnie i bezproblemowo. Zmiana z okularów dwuogniskowych na progresywne zajmie nieco dłużej, niż w przypadku osób, które nie nosiły okularów multifokalnych. Jednak większość użytkowników multifokali powinna być zadowolona z decyzji. Jednakże, zdaża się, że osoba, która od wielu lat nosi okulary bifokalne może odczuwać dyskomfort i nie przyzwyczaić się ostatecznie do noszenia okularów progresywnych. Biorąc pod uwagę zalety soczewek progresywnych warto jednak podjąć ryzyko i je wypróbować. Ponadto, te rewelacyjne soczewki na Visio-rx.pl możesz otrzymać niskim kosztem.
Polecane artykuły