Dalekowzroczność Starcza a Chirurgia
![]() |
Niektórzy ludzie decydują się na korekcję dalekowzroczności metodą chirurgiczną, inni decydują się na noszenie okukarów. Wybór jest bardzo indywidualny. |
Dalekowzroczność starcza to bardzo typowa dolegliwość u ludzi powyżej 40 roku życia. Jedną z metod leczenia jest chirurgia. Zazwyczaj rozpoznasz tą dolegliwość po tym, że wyraźny druk zacznie wydawać się nieostry, a Twoja ręka za krótka, aby druk nabrał ostrości. Nawet, osoby które przechodziły zabieg laserowej korekcji wzroku w młodości, z wiekiem założą okulary do czytania.
Nie wszyscy specjaliści zgadzają się co do przyczyny dalekowzroczności starczej, ale większość uważa, że spowodowana jest sztywnieniem lub wzrostem soczewki.
Do korekcji tej wady, służą specjalne soczewki wieloogniskowe; progresywne, dwuogniskowe lub trzyogniskowe okulary. Także, leczenie chirurgiczne stałą się alternatywą dla osób dotkniętych tą wadą. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenie chrurgicznego jest zabieg korekcji wzroku monovision LASIK. Oznacza to, że jedno oko leczone jest na dalekowzroczność a drugie na krótkowzroczność. Istnieją jeszcze inne metody korekcji typu keratoplastyka (CK). Weż jednak pod uwagę, że u niektórych pacjentów zabieg monovision LASIK spowodował utratę widzenia głębi oraz zmniejszył ostrość widzenia.
PresbyLASIK lub Multifokal LASIK
Soczewka wieloogniskowa posiada kilka stref, korygujących widzenie na odległość, widzenie bliży oraz widzenie na średnie odległości. W tej metodzie strefy te pozycjonowane są w jednej linii na rogówce lub na przedniej powierzchni. Procedura ta jest wciąż w fazie badań i nie została jeszcze zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.
![]() |
Zabieg Monovision LASIK, powinien być poprzedzony noszeniem jednoocznych soczewek kontaktowych, ponieważ nie każdy jest w stanie zaadoptować się do widzenia jednoocznego. |
LASIK Monovision
LASIK monovision może stanowić skuteczną metodę leczenia dalekowzroczności starczej; aczkolwiek, każdy pacjent musi zostać poddany badaniu na to, czy kwalifikuje się on do tego zabiegu. Podczas operacji, oko dominujące jest przeważnie korygowane na widzenie dali, a drugie oko na widzenie z bliskich odległości. Dlatego, też w większości przypadków i w zależności od tego na co patrzysz, zawsze jedno oko będzie widzieć gorzej.
Wielu chirurgów nie uznaje tej metody, uważają bowiem, że wielu pacjentów nie będzie w stanie zaakceptować sztucznie wytworzonej jendooczności. Dobrym pomysłem przed poddaniem się operacji, będzie skorygowanie w ten sposób swojego wzroku za pomoca soczewek korekcyjnych, aby upewnić się, że adaptacja się uda.
Wymiana Soczewki Refrakcyjnej (RLE)
Inną, dostępną metodą jest wymiana naturalnej soczewki refrakcyjnej na sztuczną, podczas zabiegu podobnego do usuwania zaćmy. Metoda ta nie otrzymała akceptacji Ministerstwa Zdrowia, aczkolwiek dostępna jest dla pacjentów. Ponadto, dzięki dużemu wyborowi sztucznych soczewek, metoda ta staje się coraz bardziej popularna.
Keratoplastyka (CK) Jednooczna
Podczas zabiegu CK stosuje się fale radiowe o niskiej częstotliwości, w celu obkurczenia włókien kolagenowych na obrzeżasz rogówki. Metoda ta pozwala na większą krzywiznę rogówki, zatem równocześnie wydłuża się gałkę oka. W 2004 zabieg ten został zaaprobowany przez Ministerstwo Zdrowia, jako metoda leczenia postępującej utraty widzenia bliży z powodu wieku.
![]() |
W zabiegu keratoplastyki przewodzącej używa się probe, aby rozmiękczyć brzegi rogówki. |
Metoda ta zaliczana jest do metod korekcji jendoocznych, ponieważ jedno oko staje się krótkowidzące, aby móc widzieć z bliska, a drugie pozostaje nienaruszone. Wiele osób preferuje ten zabieg ponad inne, ponieważ jest stosunkowo mało inwazyjny. Najczęstszymi objawami ubocznymi są: uczucie ciała obcego w oku, zmiany w widzeniu oraz łzawienie. Jednakże, objawy te nie utrzymują się długo.
Jednakże, nie każdy jest w stanie przyzwyczaić się do sztucznie wytworzonego widzenia jedoocznego. Dlatego też, warto skorzystać z soczewek kontaktowych, aby wytworzyć widzenie jednooczne, przed podjęciem decyzji o zabiegu.
Łączone Zabiegi Korygujące Dalekowzroczność Starczą
Przyszłość leczenia dalekowzroczności starczej należy do łączenia wielu metod korekcyjncyh. Dla przykładu, osoba która wymaga zabiegu zaćmy, ale równocześnie rozważa RLE, może zdecydować się na wszczepienie soczewki jednoogniskowej IOL lub na soczewkę wieloogniskową IOL, która koryguje widzenie bliży oraz dali.
Także, LASIK może stanowić dobrą metodę wspomagającą po operacji wymiany soczewki (RLE). W przypadku metody PresbyLASIK odnotowano wyraźną poprawę przy korekcji jednoocznej, gdzie oko dominujące poddawane jest korekcji widzenia na odległość, a drugie oko korekcji multifokalnej.
Polecane artykuły