Okulista, Optyk, Optometrysta: Gdzie się udać?
Coroczne regularne kontrole stanu zdrowia są bardzo ważne. W dzisiejszych czasach ludzie są bardziej świadomi kwestii dotyczących ich zdrowia.
Oczy muszą nam służyć każdego dnia. Z tego powodu, należy wybrać takiego lekarza, do którego mamy zaufanie. Na początek, należy wspomnieć, że jest 3 specjalistów zajmujących się ludzkim wzrokiem: okuliści, optycy i optometryści.
![]() |
Okuliści to jedyni spcjaliści zajmujący się narządem wzroku, którzy mają uprawnienia do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych oczu. |
Okulista
W dziedzinie medycyny, lekarz okulista to osoba z tytułem lekarskim (lek.med.), ze specjalizacją w dziedzinie okulistyki. Specjaliści ci, posiadają wiedzę, pozwalającą im na przeprowazanie wszystkich badań wzroku, diagnozowania chorób oczu, leczenie ich oraz przeprowadzanie operacji chirurgicznych narządu wzroku. Dodatkowo, lekarz okulista może przepisywać leki oraz recepty okularowe i soczewkowe.
Ponadto, okulista leczy problemy ze wzrokiem, wynikające z posiadania przez pacjenta innych chorób typu cukrzyca, artretyzm czy stwardnienie rozsiane. Niektórzy okuliści oferują także zabiegi chirurgii plastycznej, typu usuwanie opadających powiek (blefaroplastia) oraz usuwanie zmarszczek wokół oczu.
Z punktu widzenia wykształcenia: okulista to osoba, która ukończyła 6 lat studiów medycznych, 1 rok stażu, podczas którego wprowadza zdobytą wiedzę w praktykę zawodową. Później, kontynuuje naukę rozpoczynając 5 letnią specjalizację z okulistyki, jako lekarz rezydent. Specjalizacja ta ma na celu diagnozowanie, leczenie oraz zabiegi związane z narządem wzroku.
![]() |
Optometryści mogą badać oczy i dobierać szkła korekcyjne. |
Optometrysta
Optometrysta to specjalista, który ukończył 5 letnie studia magisterskie na wydziale fizyki lub dwuletnie studia podyplomowe.
Zadania i zakres obowiązków optometrysty są podobne do pracy okulisty. Jednak, optometrysta nie posiada tytułu lekarskiego. Optometrysta bada wzrok człowieka, aby stwierdzić czy jest on prawidłowy. Mają oni także możliwość przepisania recept okularowych, aby skorygować wzrok okularami lub soczewkami. Optometryści nie mają uprawnień do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. W zasadzie, uprawnienia optometrysty zależą od danego kraju.
![]() |
Optycy mogą przeprowadzać badania wzroku i dobierać okulary lub soczewki. |
Optyk
Innym ważnym specjalistą zajmującym się wzrokiem jest optyk. Specjalista ukończył technikum, lub studia inżynierskie, może mieć też tytuł mistrza. Optycy nie są lekarzami ale mogą dobrać pacjentowi okulary lub soczewki. Zajmują się także realizacją recepty okularowej, naprawą okularów oraz ich konserwacją. Mogą przepowadzać badania wzroku, jednak przeszli jedynie szkolenie o bardzo zawężonym zakresie, zatem ich umiejętności są dużo mniejsze od lekarskich i optometrycznych.
Czy powinienem udaś się do optometrysty czy okulisty?
Jest to w zasadzie najczęstsze pytanie, które pojawia się w przypadku problemów ze wzrokiem.
Jeśli nie zdiagnozowano u Ciebie wcześniej zaburzeń wzroku oraz nie chorujesz na przelwekła chorobę oczu, możesz udać się dowolnie albo do okulisty lub optometrysty. Obaj specjaliści są w stanie zrobić Ci podstawowe badanie wzroku oraz skorygować wzrok szkłami w razie potrzeby.
Jeśli pacjent wykazuje problemy z oczami lub cierpi na jaskrę lub zaćmę, musi udać się do wyspejalizowango lekarza okulisty w celu leczenia przewlekłego lub zabiegu chirurgicznego. Jeśli nie masz jeszcze swojego stałego lekarza okulisty, poproś swojego optometrystę o polecenie Ci dobrego lekarza.
![]() |
Leczenie łączone może okazać się idealnym i opłacalnym rozwiązaniem, jeśli chcesz utrzymać oczy w dobrej kondycji. |
Istnieje jeszcze jeden sposób leczenia wzroku: leczenie łączone. Polega na tym, że w pierwszej kolejności pacjent prowadzony jest przez lekarza okulistę, który dokonuje fachowych oględzin lub niezbędnego zabigeu chirurgicznego. W momencie gdy osiągnieta jest optymalna stabilność pooperacyjna, wówczas opiekę nad pacjentem przejmuje optometrysta, w celu monitorowania stanu zdrowia.
Ta współpraca jest obopólnie opłacalna, ponieważ obaj specjaliśći zajmują się tym, w czym są najlepsi. Jeśli nadal odczuwasz dyskomfort oczu, możesz zostać ponownie skierowany do lekarza specjalisty w celu pełnej diagnozy.
Ubezpieczenie a Lekarze Okuliści
Jest to niewątpliwie bardzo przydatne, jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje opiekę okulistyczną. Pamiętaj, aby to sprawdzić przed wizytą u specjalisty.
![]() |
Niestety, pienądze nie rosną na drzewach. Rozważanie, jakie badania wzroku będą niezbędne pomoże Ci w zaoszczędzeniu na kosztach zbędnych badań. |
Aby mieć pewność, że nie będziesz musiał pokrywać kosztów ze swojej kieszeni, zadzwoń do lekarza specjalisty i podaj mu numer swojego ubezpieczenia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe posiadaja listę lekarzy, którzy objęci są ubezpieczeniem.
Jeśli posiadasz państwowe ubezpieczenie w ZUS, wówczas nalezy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do okulisty. Koszt wizyty pokrywa ZUS. Jedynym dyskomfortem jest fakt czekiwania na termin wizyty specjalistycznej.
Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia medycznego, wybierz najlepszego lekarza i rozważ pokrycie kosztów konsultacji. Możesz dopytać się o odpowiednie badania wzroku i ich koszt.
Kwalifikacje
Upewnij się, że twój lekarz posiada wszystkie niezbędne kwalifikacje i uprawnienia. Najlepiej jeśli wszystkie dyplomy icertyfikaty umieszczone są na ścianach gabinetu.
![]() |
Zapytaj rodzinę i przyjaciół o lekarza specjalistę, a dowiesz się, kogo warto odwiedzić. |
Rekomendacje
Najlepszą metodą na znalezienie dobrego lekarza jest zapytanie o opinię przyjaciół i rodzinę. Zadowoleni pacjenci to najlepsza rekomendacja.
Oferowane usługi
Sprawdz w czym specjalizuje się dany lekarz i co dzieje się z pacjentami, wymagajacymi interwencji chirurgicznych. Dowiedz się, kim są rekomendowani lekarze operujący.
Doświadczenie
Okulista lub optometrysta z dużym doświadczeniem to najlepszy wybór, bowiem tacy specjaliści mieli do czynienia z dużą ilością przypadków medycznych. W medycynie natomiast nie ma miejsca na błędy, niedbalstwo czy niedociągnięcia.
Jeśli Twój lekarz zajmuje się także badaniami naukowymi, jest to niewątpliwie duży atut, ponieważ jest on na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia w swojej specjalizacji.
Oczy, mimo swoich niewielkich rozmiarów,nie powinny być traktowane z pobłażliwością. Dobry wzrok to niezbędny czynnik normalnego funcjonowania człowieka.
Polecane artykuły