Soczewki wysokoindeksowe
![]() |
Cienkie soczewki są bardziej wygodne i bardziej estetyczne . |
Cieńsze szkła sprawiają, że okulary stają się bardziej estetyczne, kamufluje się w ten sposób duże wady wzroku. Widok okularów z wystającymi szkłami przeszedł już do przeszłości. Z uwagi na wygodę, klienci pragną aby ich okulary były lekkie, a koszmar z czerwonymi odciskami w okolicy nosa wreszcie się skończył. Dlatego też łatwo zrozumieć, że największą popularnością cieszą się najlżejsze i najcieńsze soczewki.
Okulary a dokładniej mówiąc szkła w nich umieszczone służą do korekcji wady refrakcji. Wielkość i rodzaj wady refrakcji wyznaczane są na wizycie okulistycznej. Z recepty okularowej możemy dowiedzieć się czy nasz układ optyczny oka skupia promienie świetlne za siatkówką - znak "+" przy mocy sferycznej, czy przed siatkówką - znak "-" przy mocy sferycznej dostrzec. Może się również okazać że nasz układ optyczny oka tworzy tzw. ogniska astygmatyczne, z których oba mogą znajdować się przed siatkówką, za siatkówką lub jedno przed a drugie za siatkówką (moc sferyczna i moc cylindryczna)
W przypadku soczewek plusowych, wszystko wydaję się być proste i zrozumiałe: soczewka o mocy +2.50 jest mocniejsza niż soczewka +0.75. W przypadku soczewek minusowych jest odwrotnie: soczewka o mocy -2.50 jest mocniejsza niż soczewka o mocy -0.75. O sile szkła decyduje bowiem wartość bezwzględna.
Im większa moc soczewki dodatniej, tym staje się ona grubsza w części centralnej; soczewki minusowe natomiast, stają się grubsze na brzegach. Grube szkła oprócz tego, że są ciężkie, wyglądają po prostu nieestetycznie.
Na szczęście, specjaliści odkryli nowy rodzaj plastiku do produkcji szkieł okularowych, który dzięki większemu współczynnikowi załamania, znacznie silniej załamuje promienie świetlne niż tradycyjny materiał CR-39. Oznacza to, że potrzebna jest mniejsza ilość tego materiału do skorygownaia tej samej wady, co w praktyce przekłada się na to, że soczewki stają się cieńsze i lżejsze. Ten rodzaj materiału określa się jako "materiał o wysokim indeksie".
Zalety soczewek o wysokim indeksie
![]() |
Po lewej, widzimy standardową soczewkę w indeksie 1.50. Po prawej, soczewka w indeksie 1.67. Obie soczewki są tej samej mocy. |
- Cieńsze – Soczewki niskoindeksowe (np.1.50), wymagają więcej materiału do skorygowania danej wady. Soczewki w wyższym indeksie, tworzone są z mniejszej ilości materiału a mogą korygować tą samą wadę, co w konsekwencji sprawia że są cieńsze.
- Lżejsze – Ponieważ potrzebna jest mniejsza ilość materiału do korekcji danej wady, soczewka będzie nie tylko cieńsza, ale też lżejsza. Lżejsza soczewka jest dużo bardziej wygodna, dzięki czemu okulary w dużo mniejszym stopniu uciskają okolice nosana.
- Różnorodność – Soczewki w wysokim indeksie dostępne są w wielu rodzajach, co oznacza, że na pewno istnieje soczewka idealna dla Ciebie. Staramy się ułatwiać wybór naszym klientom tak bardzo, jak to możliwe, udostępniając na naszej stronie zdjęcia dostępnych soczewek w 3D, dające możliwość porównania ich grubości oraz staramy się umieszczać zalecenia przy zdjęciach.
![]() |
|
Index refrakcji
Soczewki są skategoryzowane na podstawie ich zdolności załamywania światła. Stopień załamywania światła zależy od indeksu refrakcji materiału, z którego wykonana jest soczewka. Indeks refrakcji określany jest na podstawie stosunku prędkości światła w próżni do prędkości światła w danym materiale. Prędkość zmniejsza się, im większa jest zdolność materiału do załamywania promieni świetlnych. Im wyższy indeks danego materiału, tym lżejsza będzie soczewka.
Plastik CR-39 posiada indeks 1.50, inne soczewki "plastikowe" dostępne są w różnych indeksach refrakcji, począwszy od 1.53 do 1.74. Szklane soczewki dostępne są w indeksach od 1.52 aż do 1.90, jednakże z powodu dużej gęstości materiału są dużo cięższe.
Soczewka wykonana z materiału o indeksie 1.67 będzie cieńsza niż soczewka wykonana z materiału o indeksie 1.56. Materiały o indeksie 1.67 lub wyższym, są znacznie cieńsze, niż soczewki wykonane z tradycyjnego plastiku. Materiały o wysokich indeksach stosowane są z założenia w przypadku soczewek o dużej mocy. Niestety, im wyższy jest indeks materiału, tym wyższa będzie cena soczewki.
Cały ten wielki wybór soczewek może wydawać się przytłaczający, dlatego też doradzimy Ci odpowiednią soczewkę podczas zamówienia. Kiedy wprowadzisz swoją receptę okularową na naszej stronie, automatycznie pokażemy Ci soczewki najbardziej odpowiednie dla Twojej wady.
![]() |
Powłoka AR jest niezbędna dla redukcji powstających refleksów od powierzchni soczewki. |
Powłoka antyrefleksyjna
Każdy materiał, z którego wykonane są soczewki odbija pewną część padającego światła. Zmniejsza się przejrzystość widzenia w nocy a pojawiające się liczne refleksy od powierzchni soczewki pogarszają komfort widzenia. Plastik CR-39 oraz soczewka szklana odbijają ok. 8% światła od tylnej i przedniej powierzchni soczewki. Soczewki wysokoindeksowe odbijają aż do 13% padającego światła
Jeśli połączymy soczewki wysokoindeksowe z powłoką antyrefleksyjną, wówczas soczewka taka będzie w stanie przepuścić blisko 99.5% światła, dzięki czemu komfort widzenia stanie się lepszy. Powłoka AR jest koniecznością w przypadku soczewek wysokoindeksowych. Dlatego właśnie, dołączamy tą powłokę (oraz 4 inne) w standardzie do każdej soczewki zakupionej w Visio-Rx.
Polecane artykuły