Jak radzić sobie z utratą wzroku?
![]() |
Z wiekiem zdolność naszych źrenic do rozszerzania się i zwężania słabnie. |
Z wieloma problemami wzrokowymi związanymi ze starzeniem się można sobie poradzić za pomocą dających się łatwo zastosować rozwiązań, takich jak dodatkowe oświetlenie w pomieszczeniach, w których praktykujesz takie hobby jak czytanie, majsterkowanie, szycie i tak dalej.
Po sześćdziesiątce odczuwasz, że twój wzrok nie jest już taki jak kiedyś, a wiele spraw, takich jak czytanie w niedoświetlonych miejscach, staje się trudne. Starzenie się odgrywa ważną rolę w wydajności oczu. Z wiekiem źrenice zaczynają gorzej działać; zwykle nie otwierają się już tak szeroko pod wpływem światła. Oznacza to, że do siatkówki dociera niedostateczna ilość światła, co pogarsza widzenie. Następujące kroki pomogą ci w tym problemie:
- Ustaw dodatkowe oświetlenie w miejscach, w których wykonujesz zadania, które wymagają zwiększonej ostrożności, np. gotowanie.
- Otwieraj okna, aby wpuszczać światło do pomieszczenia i, jeśli to możliwe, zmień żarówki na mocniejsze. Wybieraj kolory, które nie męczą oczu i nie oślepiają.
- W pracy spróbuj poprosić o dodatkowe oświetlenie w miejscu pracy.
![]() |
Jeśli zauważysz jakieś zmiany w swoim wzroku, natychmiast udaj się do lekarza. |
Zmiany we wzroku związane z wiekiem mogą sprawiać, że czynności, które były proste i łatwe do wykonania stają się trudne i stresujące.
Ważne, żeby regularnie badać wzrok u lekarza. Oczy muszą być przebadane pod kątem schorzeń związanych ze starzeniem się. Pozwala to unikać problemów w przyszłości. Jeśli masz problemy ze wzrokiem, nie wahaj się zwracać się z tym do swojego lekarza. Pytaj o możliwe sposobach leczenia, które zmniejszyłyby wpływ wieku na oczy.
Zaćma to częsty problem u starszych ludzi. Zaćma może sprawiać, że wzrok robi się rozmazany i mglisty, a nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Da się ją leczyć prostą operacją – uszkodzona część soczewki wymieniona jest na sztuczną.
Permanentna Utrata Wzroku i Co Można z Tym Zrobić
Schorzenia takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra i retinopatia cukrzycowa też mogą występować u starszych ludzi. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, które pomagają ludziom z problemami ze wzrokiem wykonywać codzienne czynności.
Takie pomocne rozwiązania, które pozwalają radzić sobie na co dzień z utratą wzroku, to między innymi:
-
Szkło powiększające jest tanim, przenośnym narzędziem, które może być bardzo pomocne przy czytaniu menu albo drobnego tekstu.
- Światła – dodatkowe lampy i oświetlenie ścienne w miejscach, w których zwykle spędzasz czas.
- Audio – technologia zrobiła krok na przód i dla ludzi lubiących czytać istnieje alternatywa: audio booki. Możesz rozsiąść się w ulubionym fotelu i posłuchać swojej ulubionej książki czy powieści, nie męcząc się przy tym z czytaniem drobnego maczku.
- Ekrany – ekrany komputerowe i telewizyjne mogą zawierać technologię zmniejszającą odbicia światła i w ten sposób mniej męczyć oczy.
- Oprogramowanie – jeśli twoja praca wymaga spędzania wielu godzin przy komputerze, oprogramowanie może powiększyć praktycznie wszystko to, co znajduje się na ekranie, w tym kursor myszki, co może być dla ciebie korzystne.
Starzenie się a Utrata Wzroku
W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy przykrą tendencję do ignorowania potrzeb wzrokowych starszych obywateli. Okazuje się, że około 1/3 starszych obywateli Ameryki ma nieleczoną jaskrę. Takie zaniedbanie może doprowadzić do ślepoty.
![]() |
Regularne badania wzroku pozwalają starszym ludziom jak najdłużej żyć samodzielnie. |
Jednym z najniebezpieczniejszych wypadków, do jakich dochodzi o osób starszych, a których da się uniknąć, jest poślizgnięcie i upadek. Według badań najczęstszą przyczyną takich wypadków jest słaby wzrok. Nawet przez samo regularne badanie wzroku i leczenie schorzeń oczu, można zmniejszyć ryzyko wypadków. Lepszy wzrok nie tylko sprawia, że otoczenie jest bezpieczniejsze i bardziej dostępne, ale też maksymalizuje umiejętności i poprawia pewność siebie w codziennych czynnościach. Coroczne badanie wzroku może pomóc starszym osobom żyć samodzielnie przez o wiele dłuższy czas niż w sytuacji, gdy nie badają się regularnie.
Przeanalizuj następujące odkrycia:
- Badania przedstawione na łamach magazynu „Investigative Ophthalmology and Visual Sciences” w 2007 roku dowodzą, że ludzie z nieleczoną jaskrą mają 3 razy większe szanse na szkodliwy upadek i 6 razy większe szanse na kolizje drogowe.
- Według „Neurologic Clinics Journal” jednym z głównych powodów przyjmowania osób do domu starszych są niebezpieczne upadki i poślizgnięcia.
Ważne jest, aby pamiętać o zajmowaniu się starszymi członkami rodziny, czy to jeśli mieszkają pod jednym dachem z nami, czy w domu starców, czy samemu. Trzeba dbać o ich ogólne zdrowie, ale również o oczy, bo wzrok jest jedną z najważniejszych rzeczy i pozwala cieszyć się normalnej jakości życiem.
Polecane artykuły