Rozwój wzroku u niemowląt
Moment, w którym twoje dziecko po raz pierwszy otwiera oczy i nawiązuje kontakt wzrokowy, jest pewnie jedną z najpiękniejszych chwil jakich kiedykolwiek doświadczysz.
Wzrok twojego dziecka nie rozwija się w pełni aż do około kilku miesięcy życia. Dlatego też, jeśli spodziewasz się dziecka albo jesteś rodzicem noworodka, musisz znać kroki milowe w rozwoju jego wzroku i upewnić się, że wzrok twojego bobasa rozwija się prawidłowo.
Ciąża jest początkiem rozwoju wzroku niemowlęcia
![]() |
Rozwój wzroku zaczyna się w ciąży. |
Nawet po porodzie wzrok twojego dziecka nadal się rozwija. Ważne jest, aby podczas ciąży matka dbała o swoje ciało dla dobra rozwoju dziecka, w tym jego oczu i obszarów mózgu odpowiadających za wzrok. Będąc w ciąży stosuj się do zaleceń ginekologa – nie pal, nie pij alkoholu, nie przyjmuj narkotyków – to wszystko może wywołać wiele różnych powikłań zdrowotnych u dziecka.
Leki na gorączkę dostępne bez recepty, takie jak aspiryna i ibuprofen, mogą być niebezpieczne dla płodu, ponieważ zwiększają ryzyko niskiej wagi przy urodzeniu oraz powikłań przy porodzie. Dzieci urodzone z obniżoną masą ciała częściej mają problemy ze wzrokiem w okresie niemowlęctwa.
Zaraz po porodzie, pediatra przeprowadza rutynowe badania na oczach noworodka, by wykluczyć wrodzoną zaćmę i inne problemy ze wzrokiem. Takie problemy występują rzadko, ale jeśli jednak się zdarzą, należy je natychmiast leczyć, aby zminimalizować wpływ na rozwój wzroku dziecka. Co więcej, zaraz po narodzinach dziecka pielęgniarze zwykle nakładają zawierającą antybiotyk maść na oczy dziecka, aby powstrzymać rozwój bakterii z pochwy matki w oczach dziecka (co mogłoby wywołać infekcję).
Noworodki zwykle potrafią rozróżniać jedynie czerń, biel i odcienie szarości. Wynika to z tego, że komórki mózgu i siatkówki, które odpowiadają za kontrolę widzenia, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Oczy noworodka nie mają możliwości akomodacji i skupiania się na bliskich obiektach. Jak wynika z badań, pomimo tych ograniczeń widzenia, dziecko woli patrzeć na matkę niż na cokolwiek innego już po paru dniach od narodzin. Ta inklinacja opiera się w dużym stopniu na dużym kontraście i silnych bodźcach, takich jak linia włosów matki względem jej twarzy. Dlatego właśnie matki powinny skłaniać noworodka do interakcji wizualnej i powinny unikać drastycznych zmian wyglądzie.
![]() |
Utrzymywanie w miarę stałego wyglądu pomoże w rozwinięciu więzi z twoim dzieckiem, bo będzie potrafiło cię rozpoznawać. |
Oczy miesięcznego dziecka
W tym czasie oczy dziecka nadal nie są wyczulone na światło. Tak naprawdę u miesięcznego niemowlęcia granica wykrycia światła jest 50 razy wyższa niż u dorosłego. Dlatego pozostawienie zapalonego światła przy łóżeczku nie stanowi problemu, bo nie wpływa na zasypianie dziecka.
Niemowlęta bardzo szybko rozwijają umiejętność dostrzegania kolorów. Już tydzień po urodzeniu dostrzegają kolor pomarańczowy, czerwony, zielony i żółty. Natomiast niebieskiego i fioletowego dziecko nie będzie dostrzegać jeszcze przez jakiś czas.
Nie przejmuj się, jeśli raz na jakiś czas dostrzeżesz, że oczy twojego niemowlęcia nie poruszają się w zestrojeniu ze sobą. Jedno oko może odchylać się bardziej na zewnątrz albo do wewnątrz. To normalne. Jeśli jednak dostrzegasz, że oczy dziecka nie zestrajają się ze sobą przez cały czas, zadzwoń do okulisty.
Oczy dwu- i trzymiesięcznego dziecka
Kiedy dziecko osiąga wiek 2-3 miesięcy, rozwój jego wzroku gwałtownie postępuje. W tym okresie twoje słodkie maleństwo ma czulszy wzrok, a oczy dobrze ze sobą współpracują. Dziecko potrafi śledzić obiekty wzrokiem i zaczyna sięgać po przedmioty, które dostrzega. Poza tym dziecko zaczyna rozumieć, że może przenieść wzrok z jednego przedmiotu na drugi bez poruszania głową. Oczy są już bardziej wyczulone na światło – granica widzenia jest teraz 10 razy wyższa niż u dorosłego. W tym okresie lepiej już przyciemniać światło na drzemkę/ sen.
![]() |
Jasne kolory w pokoju dziecka stymulują rozwój jego wzroku. |
Aby stymulować rozwój wzroku u 2-3 miesięcznego dziecka, Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne (AOA) radzi postępować w sposób następujący:
- Często umieszczaj w pokoju coś nowego albo zmieniaj lokalizację wózka.
- Mów do dziecka chodząc po pokoju dziecinnym.
- Umieść w pokoju lampkę nocną, aby stymulować wzrok dziecka, kiedy nie śpi.
- Kiedy dziecko nie śpi, kładź je na brzuchu, aby zapewnić mu doświadczenia wizualne i motoryczne.
Oczy sześciomiesięcznego dziecka
Kiedy dziecko ma pół roku, przechodzi wiele niesamowitych etapów rozwoju – wiele się wtedy dzieje w jego ośrodku widzenia w mózgu. Znaczne zmiany pozwalają twojemu dziecku widzieć wyraźniej i poruszać oczami szybciej, a przy tym bardziej precyzyjnie śledzić obiekty. W wieku 6 miesięcy niemowlę ma ostrość wzroku na poziomie 20/25 a kolory rozróżnia tak samo jak dorosły, co pozwala mu widzieć kolory tęczy. Na tym etapie dziecko ma już lepszą koordynację ręka-oko i potrafi dokładnie podnosić przedmioty i umieszczać je w ustach.
![]() |
W wieku 6 miesięcy dziecko widzi już te same kolory, co ty. |
Dodatkowo w wieku 6 miesięcy dziecko powinno przejść pierwsze badanie wzroku. Lekarz może wykonać szereg badań, które wykryją potencjalne problemy ze wzrokiem, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Wykona też badania na wzajemną koordynację oczu i ich ułożenie.
Oczy dziecka w wieku od siedmiu do dwunastu miesięcy
U dziecka w wieku 7-12 miesięcy oczy robią się bardziej aktywne. Dziecko potrafi oceniać odległości, poprawnie chwytać obiekty i nimi rzucać. Rozwój wzroku jest na tym etapie kluczowy, bo twoje dziecko staje się świadome swojego ciała i uczy się wiązać wzrok z ruchem ciała. Ponieważ dziecko potrafi już się rozglądać i raczkować, musisz bardziej na nie uważać, żeby nie zrobiło sobie krzywdy.
Rozwój wzroku od narodzin do 12 miesięcy postępuje w niesamowitym tempie. Przyglądanie się rozwojowi wzroku dziecka jest kluczowe, aby określić czy osiąga kroki milowe w odpowiednim tempie. Jeśli zaobserwujesz, że twoje dziecko nie wykazuje etapów rozwoju oczywistych dla danego wieku, zaprowadź je do lekarza. Lekarz pomoże określi co powoduje opóźniony rozwój.
Polecane artykuły