Ergonomia pracy przy komputerze
Dzisiejsza technologia, a w szczególności komputery, może spowodować nowe rodzaje uszczerbku na zdrowiu. Bez wątpienia, komputery są bardzo pomocne, jednakże bardzo mało wiemy o tym, że nasze oczy narażone są na niebezpieczeństwo bez odpowiedniej ochrony.
Przeciążenie oka: na pewno doświadczyłeś tego uczucia, po długim patrzeniu na monitor. Każdy, uzywający komputera przez dłuższy czas, dowolnie w domu, czy w pracy, narażony jest na przykre objawy, typu pieczenie oczu, bóle głowy, boląca szyja i ramiona, oraz inne niemiłe efekty uboczne, towarzyszące Syndromowi Komputerowemu (CVS). Na szczęście, można leczyć lub zapobiegać tym objawom, tak wczesnie, jak się da.
![]() |
Jeśli Twoje miejsce pracy powoduje dyskomfort należy zmienić je na bardziej ergonomiczne. |
Rozwiązania mogą być proste, jak odpowiednie dostosowanie swojego miejsca pracy. Jednym z kluczowych rozwiązań jest stworzenie ergonomicznego miejsca do pracy przy komputerze.
Ergonomia pracy przy komputerze: co to takiego?
Słowo ergonomia oznacza naukę, zajmującą się dostosowaniem miejsca pracy do potrzeb osoby na nim pracującej. Jej celem jest, aby pracownik czuł się w miejscu pracy dobrze, a tym samym zoptymalizowanie jego wydajność oraz zapobieganie ewentualnym przeciążeniom organizmu podczas pracy. Odnośnie ergonomi pracy z komputerem, głównym jej zadaniem jest stworzenie idealnego miejsca pracy przy urządzeniu, tak aby zminimalizować objawy syndromu CVS, takich jak bóle pleców i szyi oraz zespół urazowy nadgarstka.
Wskazówki OSHA w przypadku ergonomii pracy z komputerem
Konsultanci zajmujcy się ergonomią pracy z komputerem są dość kosztowni. Na szczeście nie są oni konieczni, aby stworzyć sobie ergonomiczne miejsce pracy. Isnieje wiele sposobów, w jaki można ulepszyć miejsce do pracy z komputerem, aby zapobiec dyskomfortowi, przeciążeniom oraz innym symptomom. Organizacja, mieszcząca się w amerykańskim Ministerstwie Pracy, OSHA (Occupational Safety and Health Administration), zaleca przestrzeganie poniższych zasad:
- Zawsze siadaj na wprost swojego monitora, unikaj skęcania tułowia lub szyi.
- Trzymaj łokcie blisko ciała.
- Umiescowienie komputera powinno być takie, aby unikać odblasków oraz bezpośredniego padania światła słonecznego.
- Segregator na dokumenty jest niezbędnym dodatkiem, jeśli pracujesz z drukarką. Powinien on znajdować się ta tym samym poziomie i w tej samej odległości, co komputer.
- Górna krawędź ekranu Twojego komputera powinna znajdowć się na wyskości lub minimalnie niżej Twoich oczu. To zapewnia bezpieczeństwo i wygodę dla Twojej szyi.
- Siedź wyprostowany w wygodnym fotelu, w taki sposób, że Twoja szyja i głowa znajduą się w prostej linii z torsem. Nie pochylaj się, nie garb i nie odchylaj.
- Monitor powinien znajdować się w optymalnej odległości względem oczu, aby czytając tekst nie pochylać się do przodu.
- Używaj krzesła, które zapewnia wsparcie na tylnej części kręgosłupa oraz posiada miekkie obicie i dopasowane oparcie.
- Upewnij się, że trzymasz myszkę blisko klawiatury, żebyś nie musiał sięgać po nią zbyt daleko.
- Zestaw głosnomówiący przydaje się, jeżeli często rozmawiasz przez telefon, będąc przy komputerze.
![]() |
Prawidłowa postawa przy komputerze to najlepsza metoda na zapobieganie przeciążeniom ciała. |
Prawdopodobnie, jednym z najważniejszych czynników jest dopasowanie wysokości swojego biurka i krzesła; dobra postawa może efektywnie zapobiec bólom pleców i szyi. Zastosuj się do poniższych wskazówek:
- Upewnij się, że Twoje ramiona i podłoga są prostopadłe względem siebie.
- Twoje uda powinny być równoległe do podłogi. Twoje łydki powinny być prostopadłe do podłogi.
- Twoje dłonie, nadgarstki i przedramiona powinny znajdować się pod kątem 90% względem ramion.
- Twoje kciuki i nadgarstki nie powinny spoczywać na ostrych brzegach.
![]() |
Regularne rozciaganie w ciagu dnia pracy, pozwoli na rozluźnienie napiętych mięsni. |
Jeśli nosisz szkła progresywne lub bifokalne, powinieneś być w takiej odległości od monitora, aby nie musieć odginać głowy do tyłu. Pamietaj, aby zawsze nosić okulary, jesli zostały Ci one przepisane.
Wszyscy, którzy beda stosować się do powyższych zasad, mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się objawów przeciążenia, takich jak, bóle pleców, bóle szyi, bóle głowy oraz innych symptomów CVS. Aczkolwiek, nalezy pamiętać, że długie używanie komputera, nawet przy najlepszej ergonomii miejsca pracy, wciąż może prowadzić do przeciążeń wzroku i ciała. Aby zapobiec przykrym objawom, spowodowanym wymuszonej postawie ciała, i mogacym prowadzić do CVS, należy pamiętać o regularnych przerwach od pracy.
Optometryści i inni eksperci, specjalizujący sie w zagadnieniach związanych ze wzrokiem, zalecają regularne wstawanie od komputera oraz większa ilość ruchu w trakcie przerw w pracy. Wystarczy 15 lub 20 minutowa przerwa. Metoda 20-20-20 jest bardzo wygodna i produktywna: Co każde 20 minut, wpatruj się w przedmiot oddalony o co najmniej 20 stóp (600 metrów), przez 20 sekund. I pamietaj o częstym mruganiu, aby zapobiec wysychaniu oczu.
Polecane artykuły