Instrukcje dotyczące wzroku
Video: Krótkowzroczność, najczęściej występujący błąd refrakcji, wyjaśniony |
Dzięki temu, że nasze oczy potrafią zaginać światło (refrakcja), jesteśmy w stanie widzieć otaczający nas świat. Kiedy, osoba ma problemy ze wzrokiem, spowodowane jest to przeważnie błędami refrakcji. Błedy refrakcji to: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. Kiedy ludzki wzrok widzi zamglone lub niewyraźne obrazy, przeważnie spowodowane jest to błędem refrakcji, czyli niedoskonałościami w systemie optycznym, które uniemożliwiają prawidłowe skupienie światła.
Błędy refrakcji nie są niebezpieczne dla Twojego zdrowia oraz można je łatwo skorygować. Wszystkie 3 błędy refrakcji są bardzo popularne, zatem jeśli otrzymałeś taką diagnozę, nie masz się czym martwić. Korygowanie polega na noszeniu okularów lub soczewek lud dokonaniu zabiegu chirurgicznego LASIK.
Droga jaką przebywa światło w obrębie oka
Podzczas gdy, wciąż istnieje wiele niewiadomych, dotyczących funkcjonowania światła, posiadamy ogólną wiedzę na temat tego, jak podróżuje światło. Promienie świetlne mogą zostać odbite, odchylone, zaabsorbowane lub podlegać refrakcji, w zależności od substancji na jakie natrafią.
![]() |
Refleksje świetlne to tylko jeden ze sposobów, w jaki promienie świetlne mogą reagować, w zależności od napotkanych substancji. |
Światło przechodzi przez szereg elementów. Dla przykładu, kiedy przechodzi przez wodę lub soczewkę aparatu, zostaje odbite i zakrzywione. Istnieje szereg elementów oka, które odpowiedzialne są za etapy refrakcji, podobne do tych, jakim podlega światło podczas kontaktu z wodą lub aparatem.
Promienie światła przechodzą przez wiele elementów oka, takich jak rogówka oraz soczewka oka. Wewnętrzne płyny oka oraz filtr łzowy także mają właściwości refrakcyjne, które wykorzystują w kontakcie ze światłem.
Jak widzą oczy
Wzrok to proces, podczas którego promienie świetlne odbijają się od napotkanych przedmiotów, a następnie podróżują przez system optyczny oka. Następnie, oko skupia promienie i nadaje im ostry obraz.
U osoby z dobrym wzrokiem, promienie świetlne skupiają się na siatkówce. Siatkówka, to warstwa w tylnej częśći oka. Tak samo jak aparat, siatkówka skupia obraz przy pomocy fotoreceptorów (komórki wrażliwe na światło). Następnie, nerw wzrokowy przekazuje ten obraz do ośrodka wzroku w mózgu w celu interpretacji.
Dzięki ruchomej źrenicy, oko może samodzielnie dozować sobie ilośc światła, wpadającego do siatkówki, podobnie, jak ustawianie soczewki aparatu, kiedy chcemy ustawić odpowiednią ostrość zdjęcia. Kiedy jesteśmy w mocno oświetlonym miejscu, źrenica się zwęża; w ciemnościach, rozszerza się.
Video: Dalekowzroczność może być spowodowana zbyt długą gałką oczną lub zbyt płaską soczewką. |
Błędy refrakcji
Trzy poniższe cechy oka, umożliwiają odbicie światła:
- Długość oka
- Krzywizna rogówki
- Krzywizna soczewki
Długość oka: Jeśli długość oka nie jest optymalna, mogą się pojawić różne zaburzenia widzenia. Jeśli gałka oczna jest zbyt długa, pojawia się krótkowzroczność, ponieważ światło skupione jest przed siatkówką. Jeśli gałka jest zbyt krótka, pojawia się dalekowzroczność, ponieważ światło skupia się za siatkówką.
Krzywizna rogówki: Rogówka, w swoim optymalnym kształcie, przypomina idealny kształt kuli. Jeśli nie posiada ona optymalnego kształtu, wówczas pojawia się błąd refrakcji - astygmatyzm. Astygmatyzm może pojawić się zarówno w przypadku krótko-, jak i dalekowzroczności.
Krzywizna soczewki: Krzywizna soczewki oka także może być przyczyną daleko- lub krótkowzroczności. Jeśli krzywizna jest zbyt stroma, światło zostanie zbyt mocno odbite i znajdzie się przed rogówką.Oznacza to, że byłbyś krótkowidzem. Może być sytuacja odwrotna: jeśli soczewka jest zbyt płaska, swiatło zostanie odbite zbyt słabo, lądując za rogówką. Wówczas, byłbyś dalekowidzem.
Video: Jak astygmatyzm, spowodowany złym kształten rogówki, wpływa na wzrok. |
Istnieją jeszcze inne rodzaje błędów optycznych oka. Aberracja wyższego rzędu, zależy od tego, jak promienie świetlne zachowują się, przechodząc przez system optyczny oka. Błąd aberracji może spowodować anormalną wrażliwość na kontrasty. Analiza fal, która jest nową techniką pomiarową, może być pomocna w zdiagnozowaniu tego zaburzenia.
Diagnozowanie oraz korygowanie błędów refrakcji
Badanie refrakcji to metoda, która lekarz stosuje w celu zdiagnozowania błędu oraz zmierzenia stopnia błędu.
Badanie można przeprowadzić w dwojaki sposób; automatycznie, za pomocą autorefraktora, lub ręcznie za pomocą foroptera. W wielu przypadkach, automatyczna część badania, przeprowadzana jest przez personel pomocniczy. Następnie, lekarz przy pomocy metody ręcznej, zidentyfikuje dokładnie twoje błędy.
Może się zdarzyć, że posiadasz kilka błędów refrakcji. Możesz, na przykład mieć krótkowzroczność oraz astygmatyzm.
![]() |
Jeśli chcesz nosić soczewki kontaktowe, Twoje badanie wzroku może zająć nieco dłużej, ponieważ będziesz miał dobierane soczewki. |
Po przeprowadzeniu badania, lekarz przepisze Ci okulary, które skorygują zdiagnozowane i zmierzone błędy. Jeśli chcesz nosić soczewki, to badanie nie będzie wystarczające do ich przepisania. Konieczne będzie indywidulane dobranie soczewek.
Moc okularów, jak i soczewek, musi być idealnie zmierzona, aby mieć pewność, że zdiagnozowane błędy zostały zrekompensowane.
Zabiegi chirurgiczne, typu LASIK, są alternatywą dla okularów i soczewek. Polegają one na zmianie kształtu rogówki, tak aby promienie łamały się we właściwy sposób, tym samym osiągając właściwą ostrość obrazu.
Jeśli zdecydujesz się na skorygowanie swojego wzroku za pomocą okularów, jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Polecane artykuły