Badanie wzroku dziecka
![]() |
Przebadanie wzroku dziecka jest ważną częścią przygotowania go do szkoły. |
Jako rodzic pewnie często zastanawiasz się, czy Twój przedszkolak nie posiada wady wzroku. Jeśli nurtuje Cię ten problem, umów się ze swoim dzieckiem na badanie wzroku. Dzieci powinny przechodzić badania wzroku tak jak dorośli: aż 10% przedszkolaków oraz dzieci w wieku szkolnym ma już problemy ze wzrokiem. Im wcześniej rozpoznana zostanie wada wzroku, tym łatwiej będzie ją wyleczyć. Ponadto, dziecku łatwiej będzie pogodzić się z wadą wzroku, jeśli zostanie ona rozpoznana na wczesnym etapie życia.
Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne (American Optometric Association – AOA) sugeruje, że dziecko powinno przejść pierwsze badania wzroku już w wieku 6 miesięcy. Kolejne badania powinno przejść po osiągnięciu 3 lat, a jeszcze kolejne przed rozpoczęciem pierwszej klasy (5 albo 6 lat). AOA sugeruje też, aby dzieci w wieku szkolnym przechodziły badania wzroku raz na 2 lata, nawet jeśli nie ma potrzeby korekcji wzroku. Dzieci, które muszą nosić okulary lub soczewki kontaktowe, powinny przechodzić badania co roku albo zgodnie z zaleceniem okulisty.
W niektórych stanach USA badania wzroku są wymagane przed rozpoczęciem nauki w pierwszej szkole. Dobry wzrok potrzebny jest dzieciom do wykazywania się w szkole i w domu. Do tego potrzebne są takie umiejętności jak widzenie dali i bliży, skupianie wzroku, odpowiednia zdolność poruszania oczu, koordynacja ręka-oko, odpowiednie zestrojenie ze sobą oczu i świadomość peryferyjna.
Jak ważny jest harmonogram badań wzroku dziecka
![]() |
Łatwiej bada się wzrok dziecka, kiedy jest wypoczęte i szczęśliwe. |
Pierwszym lekarzem, który przebada wzrok twojego dziecka, powinien być pediatra albo lekarz rodzinny. Jeśli rutynowe badania wykażą podejrzenia wady wzroku u dziecka, lekarz będzie mógł skierować je do okulisty, który wykona dokładniejsze badania. Okuliści mają odpowiednie wykształcenie i narzędzia, co pozwala im identyfikować i diagnozować prawdopodobne i istniejące problemy ze wzrokiem.
Kiedy umawiasz dziecko na badanie wzroku, pamiętaj żeby odbyło się ono w czasie, kiedy twoja pociecha będzie aktywna i wesoła. Sposób w jaki przeprowadza się tego typu badania zależy od wieku dziecka, ale zwykle zawiera się w tym: kompleksowe określenie historii wzroku i zdrowia dziecka, badanie wzroku, badanie ułożenia oczu, ocena zdrowia oczu i ewentualne przepisanie okularów.
Kiedy będziesz się umawiać na spotkanie z okulistą, z recepcji kliniki możesz otrzymać formularz z zapytaniem o historię zdrowia dziecka. Chodzi tutaj zwykle o rozwój prenatalny dziecka, ewentualne komplikacje w ciąży i przy porodzie (za równo u matki jak u dziecka). Odnotowuje się też leki jakie aktualnie przyjmuje dziecko oraz jego alergie.
Kiedy podajesz historię zdrowia dziecka, nie pomijaj istotnych szczegółów związanych z jego zdrowiem. Jeśli któraś z poniższych spraw dotyczy twojego dziecka, wspomnij o tym:
- Przedwczesny poród
- Późny rozwój motoryczny
- Nieumiejętność utrzymania kontaktu wzrokowego
- Ciągłe pocieranie oczu
- Nadmierne mruganie
- Problem ze skupianiem wzroku na obiektach
- Trudności w śledzeniu wzrokiem
- Nieudane testy przesiewowe w szkole albo u pediatry
- Występowanie wad i chorób związanych ze wzrokiem w historii rodziny, takich jak niemiarowość wzroku (krótko- i dalekowzroczność), zez, syndrom leniwego oka i inne.
![]() |
Jeśli twoje dziecko wykazuje oznaki bólu głowy albo problemów ze skupieniem, powinno się mu przepadać wzrok. |
Badania wzroku u niemowląt
Jak już wspominaliśmy, dziecko może przejść wstępne badania wzroku już w wieku 6 miesięcy. Małe dzieci też powinny dobrze widzieć, bo wzrok jest kluczowym elementem rozwoju. Aby w pełni zbadać oczy niemowlęcia i stwierdzić, czy rozwijają się prawidłowo, lekarz wykonuje kilka badań, w tym:
- Badanie wrażliwości źrenicy – to badanie wykazuje czy źrenice dziecka rozszerzają się i zwężają w sposób prawidłowy.
- Badanie fiksacji – badanie sprawdza czy niemowlę potrafi skupiać wzrok na obiektach i podążać za nimi wzrokiem, kiedy przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego. Dzieci powinny uzyskać zdolność skupiania wzroku na obiektach po urodzeniu, a umiejętność śledzenia wzrokiem w wieku ok. 3 miesięcy.
- Uprzywilejowane spojrzenie – w badaniu wykorzystywane są karty, które są puste z jednej strony i pokryte pasami z drugiej. Pasy przyciągają wzrok dziecka. Pozwala to ocenić zdolność widzenia niemowlęcia bez wykorzystania standardowej tablicy do badania wzroku.
![]() |
Ponieważ małe dzieci nie znają jeszcze całego alfabetu, do określenia ostrości ich wzroku stosuje się tablicę z obróconymi literami „E”. |
Badania wzroku u dzieci w wieku przedszkolnym
Dzieci w wieku przedszkolnym nie muszą znać liter, żeby z powodzeniem przejść badania, więc nie musisz się obawiać zabrania przedszkolaka do doktora. Badania stworzone przede wszystkim z myślą o małych dzieciach to m. in:
Retinoskopia – W tym badaniu lekarz świeci jasnym światłem w oczy dziecka, a następnie obserwuje odbicie światła w siatkówce. To badanie pozwala wybrać odpowiednie okulary.
Tablica z obróconymi literami E lub symbole LEA – Tablica podobna do tablicy Snellena, której używa się do badania wzroku u dorosłych. Znajdują się na niej litery „E” w różnych pozycjach. Symbole LEA przedstawiają symbole takie jak dom, jabłko i inne kształty zamiast liter.
Badanie widzenia stereoskopowego metodą losowych kropek – W badaniu używa się kropek ułożonych w specjalny wzór oraz okularów 3D. Pozwala to sprawdzić jak dobrze współpracują ze sobą oczy dziecka.
Pomijając takie wady wzroku jak daleko-, krótkowzroczność i astygmatyzm, dzieci w wieku szkolnym mogą mieć też inne problemy ze wzrokiem.
Amblyopia („leniwe oko”). Dzieci z tym schorzeniem mają jedno oko słabsze od drugiego. Może to powodować słabsze widzenie w jednym oku albo w obu oczach. Amblyopii nie da się korygować soczewkami kontaktowymi lub okularami. Dziecko może potrzebować zabiegu albo operacji, w celu wzmocnienia słabego oka.
Zez – Nieodpowiednie ułożenie oka. Ta przypadłość może być spowodowana wieloma czynnikami, między innymi osłabionym działaniem mięśni oka. Zez jej najczęstszą przyczyną amblyopii i należy go leczyć jak najwcześniej, aby współpraca między oczami rozwijała się u dziecka w sposób normalny.
To tylko kilka z najczęstszych wad wzroku u dzieci. Regularne i kompleksowe badania wzroku u dzieci są ważne. Pozwalają usprawnić wydajność dziecka w szkole.
Polecane artykuły