Wskazówki dla nocnych kierowców
![]() |
Aby zachować bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów, należy regularnie badań wzrok. |
Co możesz zrobić w celu zwiększenia bezpieczeństwa swojego oraz swoich bliskich, podczas prowadzena samochodu w nocy, jeśli jesteś kierowcą seniorem?
Regularnie odwiedzaj swojego okulistę, szczególnie jeśli zauważysz zmiany w widzeniu. Zawsze przedstaw lekarzowi dokładny opis dolegliwości, aby mógł zastosować dalsze badania w celu leczenia twojego wzroku.
Wizyta u lekarza raz w roku to konieczność, szczególnie jeśli masz cukrzycę. Twój lekarz może podać Ci wskazówki dotyczace twojej diety oraz badania poziomu cukru we krwi. Poinformuje Cię także o sposobach zapobiegania lub zmniejszania wszelkich objawów cukrzycy.
Bądź szczególnie ostrożny na skrzyżowaniach, szczególnie jeśli skręcasz w lewo. Według badań, przeprowadzonych przez Instytut Ubezpieczeniowy w 2007, 40% wypadków drogowych na skrzyżowaniach, powodowanych jest przez starszych wiekiem motocyklistów.
Jeśli masz zaćmę i planujesz zabieg jej usunięcia, porozmawiaj ze swoim lekarzem o soczewkach asferycznych. Soczewki te sprawią, że twoje widzenie stanie się znacznie czystsze i bardziej wyraziste, ponadto poprawiają one jakość widzenia oraz wrażliwość na kontrasty.
![]() |
Nie spiesz się, kiedy wjeżdzasz na skrzyżowanie; to tutaj dochodzi do większości wypadków, najczęściej podczas skręcania w lewo. |
Kiedy obsewujesz jakiekolwiek objawy chorób oczu, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Nie lecz się sam, skontaktuj się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji domowej. Większość chorób oczu daje widoczne symptomy dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego też tak ważna jest szybka interwencja medyczna. Aby rozpoznać chorobę w początkach rozwoju, należy regularnie badać swój wzrok.
Kierowcy seniorzy mają większy problem z przewidzeniem sytuacji, któe wymagają szybkiej reakcji lub refleksu. Możesz zapytać swojego okulistę o specjalne okulary, które polepszą Twój wzrok, szczególnie w nocy, likwidując odblaski świetlne, które mogą rozproszyć cię podczas prowadzenia samochodu.
Czy prowadzisz bezpiecznie?
Czy twoi pasażerowie i rodzina martwią się sposobem, w jaki prowadzisz? Czy czasami jesteś zdezorientowany i masz problem z prowadzeniem? Czy samochody pojawiają się znikąd, kiedy są już bardzo blisko? Czy inni kierowcy często na Ciebie trąbią? Czy inni nie chcą z Tobą jeździć?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na minimum jedno pytanie, może oznaczać to, że Twoja jazda nie jest bezpieczna. Poniższe przykłady mogą oznaczać problemy za kierownicą:
- Problem z czytaniem znaków na czas i reagowaniem zgodnie z nimi.
- Problem ze wzrokiem, kiedy na drodze są światła lub odblaski świetlne.
- Inni kierowcy często na ciebie trąbią lub krzyczą.
- Denerwujesz się na skrzyżowaniach, szczególnie jeśli skręcasz w lewo.
- Czujesz się wyczerpany i zestresowany, kiedy prowadzisz.
- Zostałeś zatrzymany przez policję, z powodu złej jazdy.
- Inni nie chcą z Tobą jeździć, kiedy prowadzisz.
Wskazówki bezpiecznej jazdy
Poniżej przedstawiamy wskazówki bezpiecznego prowadzenia samochodu:
![]() |
Jeśli warunki na drodze są kiepskie, nie spiesz się lub zrób sobie przerwę. |
Jeśli zamierzasz prowadzić w nocy, przygotuj się do tego. Wyposaż się w mapę, z zaznaczonymi kierunkami jazdy. Unikaj słabo oświetlonych dróg, na rzecz dróg głównych, wybierając najbliższy dojazd. Jeśli to możliwe, wybieraj drogi, które mają dużo zakrętów i skrzyżowań.
Weź zapas czasowy i planuj swoją podróż z wyprzedzeniem, jeśli warunki nie są sprzyjające. Nigdy nie prowadź, jeśli jesteś zmęczony. Jeśli to możliwe, wyśpij się porządnie przed podróżą. Unikaj wszystkiego, co może Cię rozproszyć podczas jazdy i bądź cały czas skupiony. Jeśli wybierasz się daleko, staraj się prowadzić w porze dnia.
Zawsze zachowuj bezpieczeństwo. Kiedy jesteś na drodze, pamiętaj aby zachować odpowiednią odległość od samochodu przed i za Tobą.
Szyby samochodowe zawsze powinny być czyste i przejrzyste. Jeśli to możliwe, dodaj do samochodu gadżety, które ułatwią Ci prowadzenie, takie jak: duże boczne lusterka, wspomaganie kierownicy i ABS oraz GPS.
Tak jak Twoje oczy, Twój samochód także powinien być w dobrej kondycji. Odwiedź mechanika, aby sprawdzić hamulce, opony, światła oraz inne elementy na zapas.
Bierz lekcje nauki jazdy raz na jakiś czas, aby ulepszyć technikę jazdy.
Polecane artykuły