Soczewki progresywne
Video: Okulary progresywne w pigułce. |
Soczewki progresywne to soczewki wieloogniskowe, pozbawione widocznego podziału na różne strefy, tak jak w przypadku okularów dwu- i trójogniskowych. Zapewniają widzenie dali, odległości pośrednich oraz bliży, a przejścia między strefami są znacznie bardziej płynny niż w tradycyjnych soczewkach wieloogniskowych. Okulary progresywne oferują rewelacyjną korekcję wzroku oraz dostępne są w wielu modelach.
Historia okularów progresywnych
Pierwsze okulary progresywne pojawiły się w późnych latach 70tych. Mimo, że były dużym krokiem na przód w stosunku do soczewek dwuogniskowych, były dalekie od ideału. Jednakże, producenci soczewek nie ustawali w wysiłkach ulepszania tego produktu; w rezultacie tych starań, dzisiejsze soczewki progresywne są nieporównywalnie lepsze od swoich pierwowzorów.
Z uwagii na ogromny wybór soczewek progresywnych pośród licznych producentów szkieł, możliwości wyboru są w zasadzie nieograniczone. Jednakże, większość modeli można porównać na podstawie poniższych cech:
- Konstrukcja
- Metoda produkcji
- Aberracje peryferyjne
- Data wprowadzenia soczewki na rynek
Poniżej znajduje się porównanie soczewek progresywnych na podstawie daty wprowadzenia modelu na rynek zbytu, aby zrozumieć rozwój tego typu soczewki.
![]() |
Model progresów z lat 80tych. |
Lata 80te
Muzyka pop zespołu Queen, kostka Rubika, fryzury na czeskiego kierowcę, getry oraz poduszki na ramionach: to tylko kilka rzeczy, które przypominają nam lata 80te. Wprowadzono, także ulepszoną wersję progresów. Wersja ta nie była świetna, ale jednak sporo lepsza od poprzedniczki.
Te soczewki progresywne nazwano soczewkami "RX". Moc soczewki umiejscowiono na jej przedniej części.
![]() |
Model progresów z lat 90tych. |
Lata 90te
Wojna w Zatoce Perskiej, upadek ZSRR, Spice Girls, Książę z Bel-Air, Super Nintendo oraz prezydent Clinton: ekscytujący początek lat 90tych.
Producenci soczewek nieustannie wprowadzają coraz nowsze wersje soczewek progresywnych. Juz na początku lat 90tych, wprowadzona soczewka okazała się całkiem przyzwoita, jednakże wciąż typu "RX". Strefa widzenia dali była nieco większa, jednak pozostałe strefy wymagały solidnej korekty.
![]() |
Model progresów z roku 2000. |
Lata 2000
Gdzieś na początku nowego tysiąclecia, nastąpił przełom w produkcji soczewek progresywnych. Niemieccy inżynierowie skonstruowali nową maszynę do produkcji tego typu soczewek, która pozwala projektantom oraz producentom na całkowitą dowolność formy. Tak też nazwano tą wersje soczewek - ‘freeform’.
Moc soczewki wytwarzana jest maszynowo na jej tylnej powierzchni (stąd nazwa 'back-side progressives’). Dzięki temu, proces załamywania promieni świetlnych odbywa się bliżej oka. Biorąc pod uwagę średnią odległość soczewki od oka tj. 12mm oraz grubość soczewki tj. 2mm, daje to o 17% większe pole widzenia. Ten efekt określany jest mianem "efektu dziurki od klucza": dzięki przesunięciu procesu załamywania promieni świetlnych bliżej oka, klient może widzieć znacznie więcej niż w tradycyjnych soczewkach progresywnych RX.
Soczewki progresywne typu freeform to ogromny krok naprzód w dziedzinie soczewek progresywnych. Szczególnie szersze pole widzenia oraz węższe strefy aberracyjne są najbardziej doceniane przez użytkowników.
![]() |
Model progresów z 2005. |
2005
Około roku 2005, wprowadzony został w pełni spersonalizowany model progresów typu freeform. Pozwoliło to na wytwarzanie soczewek w taki sposób, aby spełniały bardzo indywidualne potrzeby danego użytkownika. Także, nastapiła całkowita wolność odnośnie wyboru oprawek. Od tego momentu, podczas wykonywania okularów progresywnych bierze się pod uwagę wszelakie parametry, między innymi takie jak: kąt pantoskopowy, nachylenie tarczy oprawy oraz odległość rogówki od soczewki. A wszystko po to, aby stworzyć idealnie dopasowaną parę okularów progresywnych.
Co oferują dzisiaj sklepy?
Kiedy odwiedzasz sklep, aby kupić okulary progresywne, często otrzymujesz katalog z 4 rodzajami soczewek progresywnych. Może być to podobna klasyfikacja do naszej, która widnieje powyżej. Najtańsze soczewki to model, który określilibyśmy dzisiaj jako model niższej klasy. Salony optyczne niechętnie sprzedają ten model klientom, ponieważ często nie spełnia on wymagań użytkowników. Sprzedawcy mają tendencję do polecania klientom bardziej nowoczesnych (oraz droższych) modeli soczewek. Równocześnie, zakup lepszych soczewek podnosi samopoczucie klienta, ponieważ wie że nie kupił najtańszych soczewek dla swoich cennych oczu.
Video: Cztery rodzaje progresów. |
Soczeweki freeform przeważnie są bardzo drogie w sklepach optycznych. Koszt produkcji soczewek freeform jest faktycznie droższy niż koszt produkcji zwykłych soczewek progresywnych. Maszyny produkujące te soczewki są bardziej skomplikowane, ich wydajność nieco mniejsza, ponadto koszty prac badawczo-rozwojowych nad soczewkami freeform muszą zostać spłacone. Biorąc pod uwagę poszczególne marże kolejnych dystrybutorów oraz aurę ekskluzywności wciąż otaczającą soczewki freeform, okulary progresywne z soczewkami freeform są towarem z najwyższej półki.
Co oferuje Visio-Rx?
Naszym zdaniem, modele soczewek progresywnych z lat 80tych oraz z lat 90tych są tak mało doskonałe, że nie oferujemy ich wogóle na naszej stronie.
Video: Zalety posiadania indywidulanie dopasowanych okularów progresywnych oraz powody ich wyższej ceny. |
Naszym podstawowym modelem progresów jest model freeform z roku 2000. Za niewielką dopłatą, możesz ulepszyć swoje soczewki do najwyższej jakościowo, dostepnej na rynku.
Kiedy porównamy ceny naszych soczewek do cen oferowanych w sklepach optycznych, łatwo można zauważyć, że nasi klienci oszczedzają setki dolarów tylko na jednej parze okularów. Zatem, możesz pozwolić sobie teraz na posiadanie dodatkowej pary okularów progresywnych, albo z powodów mody lub jako okulary przeciwsłoneczne.
![]() |
Wysokość źrenicy jest bardzo ważnym pomiarem, który jest ignorowany przez wielu optyków. |
A co z wysokością segmentu?
Bardzo ważnym parametrem przy dobieraniu okularów progresywnych jest wysokość segmentu. Visio-Rx jest jedyną stroną interentową na świecie, która zainwestowała w odpowiednie przyrządy techniczne, w celu dokładnego wyznaczenia tego parametru.
Co to jest wysokość segmentu? Jeżeli w przeszłości podczas dobierania okularów Twój optyk poprosił Cię o przymierzenie oprawek, a następnie przy pomocy cienkiego markera zakreślił poziomą linię, to znaczy, że zmierzył wysokość segmentu dla wybranej przez Ciebie oprawki. Pomiar ten określa, odległość Twoich źrenic ( gdy oko patrzy na wprost) od dolnej części oprawy. Dzięki temu, technik optyk będzie wiedział w jaki sposób ma przebiegać proces montażowy soczewki do wybranej przez Ciebie oprawki. Łatwo zrozumieć, dlaczego wymiar ten tak prosto jest wykonać osobiście w sklepie.
Zaawansowany Model Soczewek Progresywnych Freeform
Video: Visio-Rx jest jedynym sklepem internetowym, który oferuje specjalistyczne progresywne okulary sportowe. |
Dzięki technologii freeform można stworzyć soczewki korekcyjne, posiadające 3 strefy widzenia (widzenie dali, bliży oraz średnich odległości), idealnie dostosowane do konkretnych potrzeb użytkownika. Szczególnie teraz, kiedy możesz kupić soczewki freeform w bardzo przystępnej cenie w naszym sklepie Visio-Rx, w porównaniu do cen w salonach optycznych, możesz pozwolić sobie na posiadanie kilku par, przeznaczonych do różnych czynności:
- Praca w biurze lub hobby
- Sport
- Prowadzenie samochodu
Zatem, nasi klienci, zamiast posiadania jednej pary okularów, mogą pozwolić sobie na zakup kilku par, tak aby cieszyć się zoptymalizowanym widzeniem przy wykonywaniu różnych czynności.
Soczewka jest małym fragmentem materiału. Dlatego, też konieczne są kompromisy, aby każda z części soczewki spełniała swoje zadanie. Zatem, jest oczywiste, że w przypadku technologii soczewek freeform można dopasować soczewkę, w taki sposób, że przy wykonywaniu każdej czynności do której soczewka freeform została powołana, optymalny komfort będzie zapewniony.
Polecane artykuły