Ochrona wzroku - porady
![]() |
Poznanie historii choroby rodziny pomoże ci przygotować się na potencjalne choroby dziedziczne. |
Dbanie o wzrok jest ważną częścią utrzymywania zdrowego stylu życia. Różne schorzenia zagrażające oczom dotykają przynajmniej 1 na 6 dorosłych w wieku od 45 lat. Ryzyko zmian w zdolności widzenia wzrasta z wiekiem.
Raport Amerykańskiej Akademii Oftalmologii (AAO – American Academy of Opthalmology) przewiduje, że około 43 milionów Amerykanów rozwinie choroby związane ze wzrokiem do 2020 roku. Oto parę użytecznych porad, które pomogą ci chronić wzrok z wiekiem.
Znaj historię chorób oczu w swojej rodzinie – Niektóre choroby oczu przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dlatego też ważne jest, żeby wiedzieć czy w rodzinie występowały jakieś genetyczne choroby oczu albo inne choroby, takie jak cukrzyca, które też mogą doprowadzić do zaburzeń wzroku. Dlatego też ważne jest, aby regularnie chodzić na badania przez całe życie. Wczesna diagnoza może ograniczać problemy z widzeniem i pomóc utrzymać wzrok.
Ćwiczenia – AAO twierdzi, że szansa na problemy wzrokowe związane z wiekiem, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, może być redukowana o 70% odpowiednią dozą ćwiczeń. Proste czynności, takie jak spacerowanie, w połączeniu z odpowiednią dietą mogą minimalizować ryzyko schorzeń oczu.
![]() |
Odpowiednie odżywienie utrzyma całe twoje ciało, w tym oczy, w zdrowiu. |
Odpowiednio zrównoważona dieta – Odpowiednia dieta jest kluczowa we wszystkich aspektach życia. Badania wskazują, że ryzyko zaćmy można minimalizować konsumpcją antyoksydantów pozyskiwanych z owoców i warzyw. Inne badania wskazują, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 w rybach minimalizują ryzyko zwyrodnienia plamki i suchych oczu. Co więcej warto też pamiętać o witaminach, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość związków odżywczych, które utrzymują oczy w dobrym zdrowiu.
Regularnie chodź do lekarza na badania – Badania sprawdzające czy pacjent nie ma wysokiego ciśnienia krwi albo cukrzycy – nieleczone, schorzenia te mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku, w wyniku retinopatii cukrzycowej, jaskry albo degeneracji siatkówki.
Nie pal – Palenie jest niebezpieczne nie tylko dla płuc, ale również dla oczu. Palacze mają zwiększone ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki.
Zwracaj uwagę na zmiany w widzeniu – Każdą zmianę w widzeniu należy traktować poważnie. Jak tylko zdasz sobie sprawę z tych zmian, musisz udać się do lekarza. Nie czekaj aż się pogorszy, bo to może doprowadzić do ślepoty. Niektóre oznaki, na które trzeba uważać, to opuchlizna, ból oczu, częste przebłyski świetlne, powidoki, smużenie, podwójne widzenie, nagłe zamroczenia, plamki i męty. Każda z tych oznak wymaga natychmiastowego udania się do lekarza.
![]() |
Kiedy jesteś poza domem, noś okulary przeciwsłoneczne, które blokują 100% promieni UV – pomoże ci to utrzymać dobry wzrok. |
Noś okulary przeciwsłoneczne – Szkodliwe promienie UV mogą uszkadzać oczy. Dlatego ważne jest, żeby na dworze nosić okulary przeciwsłoneczne ze stuprocentową ochroną przed UV. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne pomagają redukować ryzyko zaćmy i uszkodzenia oczu.
Noś okulary ochronne przy pracy – Jeśli twoja praca może stwarzać ryzyko dla oczu, noś odpowiednią ochronę oczu. Na przykład jeśli jesteś spawaczem, zawsze noś gogle ochronne przy pracy. Jeśli aktywnie uprawiasz sport, noś odpowiednie okulary, aby chronić oczy.
Regularne i dogłębne badania wzroku, w których zawiera się m.in. badanie z rozszerzonymi źrenicami, są niezwykle ważne. Takie badania mogą zidentyfikować ryzyka związane z poważnymi chorobami oczu. Co więcej, badania wzroku sprawdzają, czy nosisz okulary/soczewki kontaktowe o odpowiedniej korekcji.
Postępowanie według powyższych porad nie zapewni ci perfekcyjnego wzroku przez całe życie, ale pozwoli zmniejszyć ryzyko szybkiego uszkodzenia oczu.
Polecane artykuły