Bezpieczna jazda po sześćdziesiątce - porady
Jazda samochodem to wcale nie taka prosta sprawa. Wymaga odpowiedniego skupienia i poprawnego widzenia. Jazda dla ludzi po sześćdziesiątce może stanowić ryzyko, zwłaszcza jeśli ich wzrok jest niedoskonały (albo nie jest korygowany odpowiednimi okularami). Według badań umiejętność dostrzegania obiektów w ruchu samemu się poruszając powoli słabnie z wiekiem, w porównaniu do obserwacji nieruchomych obiektów.
Z wiekiem umiejętności takie jak jazda samochodem stają się wzywaniem, ponieważ widzenie peryferyjne pogarsza się a reakcje na bodźce wizualne stają się wolniejsze. Oto parę porad, o których starsi kierowcy powinni pamiętać przed wyruszeniem w drogę i podczas jazdy.
![]() |
Pisanie SMSów podczas jazdy to jedna z najniebezpieczniejszych rzeczy, jakie kierowca może robić podczas jazdy. |
1. Nigdy nie używaj telefonu komórkowego podczas jazdy – To się tyczy wszystkich kierowców, nie tylko starszych. Jednakże starsi ludzie powinni szczególnie na to uważać, ponieważ wolniej reagują w nagłych sytuacjach, nawet wtedy kiedy nie rozprasza ich telefon. Ponad 120 badań dotyczących ryzyka rozmawiania przez telefon w trakcie jazdy, wykonanych przez Instytut Bezpieczeństwa na Autostradach (IIHS – Institute of Highway Safety), potwierdza niebezpieczeństwo takiego postępowania. Co więcej, badania na Harvard School of Public Health wykazały w 2000 roku, że rozmawianie przez telefon obniżało wydajność jazdy i czas reakcji w dużo większym stopniu u starszych kierowców niż u młodszych. I nigdy, prze nigdy nie SMSuj podczas jazdy! Pisanie SMSa w trakcie prowadzenia samochodu wiąże się z wielkim ryzykiem, porównywalnym do jazdy po alkoholu.
2. Zachowaj szczególną ostrożność na skrzyżowaniach – IIHS odkryło, że 40 procent śmiertelnych kolizji z udziałem starszych ludzi miało miejsce na skrzyżowaniach. Najczęściej wynikało to z nieustępowania pierwszeństwa, zwłaszcza przy skręcaniu w lewo.
3. Unikaj jazdy nieznanymi drogami po nocy – Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa, w nocy 3 razy częściej dochodzi do śmiertelnych wypadków drogowych. Młodzi kierowcy jeżdżą nocami coraz agresywniej, częściej dochodzi do śmiertelnych wypadków i kolizji – to wszystko sprawia, że jazda po nocy jest bardziej ryzykowna dla starszych kierowców. Co więcej, nawet jeśli jeździsz w okularach, które zdają się świetnie sprawować, możesz nie być przygotowany na oślepiające błyski, trudne do odczytania znaki i inne wyzwania na drodze. Starsi ludzie powinni unikać jechania drogami, których nie znają, zwłaszcza tymi o słabym oznakowaniu, oświetleniu i nagłych zakrętach.
![]() |
Zanim usiądziesz za kierownicą, oceń czy jesteś w odpowiednim stanie do jazdy – fizycznym, umysłowym czy też emocjonalnym. |
4. Oceń jak dobrze prowadzisz – Rozumienie własnych umiejętności prowadzenia samochodu jest ważne. Najlepiej dowiedzieć się o tym zapraszając pasażera, który po takiej przejażdżce oceni twoje umiejętności. Jeśli zwykle jeździsz samemu i okazuje się, że ciągle trąbią na ciebie inni kierowcy albo często zatrzymuje cię policja, może pomyśl o ocenieniu swoich umiejętności prowadzenia samochodu.
To tylko parę porad, które mogą pomóc tobie i innym ludziom bezpiecznie jeździć. Nawet jeśli będziesz korzystać ze wszystkich wymienionych tutaj porad, ale nie masz pewności co do swojego wzroku, nie prowadź samochodu dopóki nie przejdziesz badań oczu.
Jazda z korekcją Wzroku
Jeśli stosujesz już korekcję wzroku, możesz mimo wszystko przedsięwziąć kilka środków ostrożności, np. zawsze oglądać się w obie strony dojeżdżając do skrzyżowania. Rada Wzroku odkryła, że wielu starszych Amerykanów nie czuje potrzeby regularnego badania swojego wzroku. Prawda jest taka, że ponad połowa populacji starszych Amerykanów nie miało badania oka z wykorzystaniem rozszerzonej źrenicy. Co gorsza niektóre stany nie wymagają badań wzroku, żeby przedłużyć starszym osobom prawo jazdy.
Oto parę kroków, które mogą ci pomóc utrzymać zdrowy wzrok i dobrze prowadzić nawet na starość.
1. Badaj oczy co roku – Zaleca się (i jest to bardzo ważne), żeby każda osoba po sześćdziesiątce regularnie badała wzrok. Twój okulista może upewnić się, że twoje oczy nie są dotknięte żadnym ze schorzeń związanych z wiekiem, np. zwyrodnieniem plamki żółtej albo zaćmą. Jeśli okaże się, że masz starczowzroczność, lekarz może przepisać ci okulary do czytania, pracy i jazdy samochodem.
![]() |
Regularne badania wzroku pomogą zapewnić tobie i innym ludziom na drodze bezpieczeństwo. |
2. W nocy jedź wolniej – Z wiekiem twoje źrenice się zwężają i nie rozszerzają się już tak łatwo w ciemności. To normalna zmiana związana z wiekiem. W wyniku tej naturalnej zmiany gdy masz 60 lat do twojego oka dociera 3 razy mniej światła z otoczenia niż do oka 20-latka. Utrata transmitancji światła ogranicza zdolność widzenia w nocy. Dlatego ważne jest, żeby starsi kierowcy jechali w nocy wolniej, aby nadrabiać pogorszony wzrok.
3. Udaj się do jak najlepszego doktora w związku ze związaną z wiekiem chorobą, która cię dotyka – Jeśli cierpisz na schorzenia takie jak zaćma, to musisz mieć zapewnioną jak najlepszą opiekę medyczną, bo nieleczona zaćma może nawet doprowadzić do ślepoty. Chodź regularnie na badania oczu i zawsze postępuj według zaleceń lekarza. Twój lekarz może doradzić ci w kwestii rekomendowanych zabiegów. Może ci też poradzić zmianę stylu życia i opowiedzieć ci na co uważać podczas jazdy samochodem, a poza tym przepisać ci okulary do określonych czynności.
Co więcej podczas jazdy należy pamiętać o zasadach ruchu drogowego i je rozumieć, niezależnie od wieku. Pamiętajmy, że wypadki drogowe to główna przyczyna urazów u osób w wieku 65-75 lat, według Centrum Zapobiegania Chorobom. Ale statystyki to jedno – zawsze trzeba praktykować pozytywne i bezpieczne zwyczaje na drodze i umawiać się regularnie na badania wzroku.
Polecane artykuły