Problemy oczu związane z wiekiem - objawy
Jeśli chcesz, żeby twoje oczy zawsze były zdrowe, chodź regularnie na badania, zwłaszcza, jeśli jesteś po sześćdziesiątce. Poza tym warto znać oznaki i symptomy chorób oczu, na które należy uważać. Pozwoli ci to przeciwdziałać chorobom albo szybko zacząć je leczyć. Problemy z oczami mogą pojawić się w dowolnym wieku i czasie, ale szansa na ich wystąpienie jest o wiele wyższa w starszym wieku.
![]() |
Męty, plamki i nagłe zaciemnienie wzroku – to mogą być objawy rozwarstwienia siatkówki, które należy natychmiast leczyć, bo może doprowadzić do ślepoty. |
Oznaki i Symptomy
Jeśli dostrzeżesz któryś z tych symptomów, przebadaj się:
Plamki, mroczki, męty mogą wskazywać na problemy z siatkówką, w której przetwarzane jest to, co widzisz. Plamki i mroczki pojawiające się znienacka mogą być oznaką czegoś poważnego. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do okulisty, bo takie objawy mogą oznaczać rozwarstwienie siatkówki.
Nagłe zaciemnienie wzroku również może wskazywać na rozwarstwienie siatkówki. W takiej sytuacji również zaleca się natychmiastową opiekę medyczną; jeśli siatkówka nie zostanie dość szybko przymocowana na swoje miejsce, możesz oślepnąć.
Nagłe zawroty głowy, wymiotny, ból i zaczerwienienie oczu – te objawy mogą być wynikiem uszkodzenia nerwu wzrokowego. Zwykle jest to spowodowane jaskrą i może doprowadzić do permanentnej ślepoty. Innymi objawami jaskry są stopniowe zwężanie się obszaru widzenia i utrata widzenia peryferyjnego – to tzw. widzenie tunelowe.
![]() |
Ludzie ze zwyrodnieniem plamki żółtej często doświadczają utratę centralnego widzenia. |
Zamazane widzenie i stopniowa utrata widzenia centralnego – to mogą być symptomy zwyrodnienia plamki żółtej. W dzisiejszych czasach nastąpiło wiele przełomów w medycynie odnośnie leczenia tej choroby i dostępny jest cały zakres metod leczenia, które pozwalają uniknąć ślepoty. Szybka terapia może przywrócić część utraconego wzroku.
Zamazane, mgliste widzenie i obręcze widziane przy patrzeniu się na źródła światła mogą sugerować zaćmę. Chociaż zaćma nie wywołuje efektów wymagających natychmiastowego leczenia, z czasem się pogarsza i coraz bardziej pokrywa soczewkę oka. Zaćmę można z łatwością usunąć operacyjnie. Zaleca się jak najszybsze poddanie się operacji, bo pozwoli to uniknąć dalszych komplikacji.
Zamazane widzenie, ciemne obszary i męty mogą wskazywać na retinopatię cukrzycową. Jeśli masz cukrzycę, musisz bardziej dbać o wzrok i regularnie go badać. Porozmawiaj z okulistą o swoich problemach wzrokowych, zwłaszcza jeśli jesteś po sześćdziesiątce.
![]() |
Nagłe podwójne widzenie może być oznaką udaru i nie powinno się go ignorować. |
Swędzące, czerwone i piekące oczy to symptomy syndromu suchego oka. To schorzenie kojarzy się bardziej z podrażnieniem niż chorobą oczu. Łzy odgrywają kluczową rolę w nawilżaniu i ochronie oczu; zmywają brud i pył, utrzymują nawilżenie oka, co daje lepszą wydajność widzenia. Syndrom suchego oka można z łatwością leczyć. Lekarz zwykle przepisuje syntetyczne łzy, które pomagają eliminować swędzenie i podrażnienia.
Nagłe podwójne widzenie. Może mieć wiele przyczyn, ale jeśli nagle pojawia się u ciebie utrzymujące się podwójne widzenie, może być to oznaka udaru. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do lekarza.
Zamazane widzenie w jednym oku. Może być to problem w siatkówce, tak zwana dziura w plamce, w której oko ma problemy ze skupieniem. Jeśli masz takie objawy i jesteś po sześćdziesiątce, skontaktuj się z lekarzem. Dziura w plamce może doprowadzić do ślepoty.
Dieta, styl życia i środowisko – to wszystko odgrywa kluczową rolę w ogólnym stanie zdrowia. Utrzymuj zdrowy styl życia i spożywaj wartościowe posiłki, aby mieć zdrowe oczy. Unikaj zakurzonych, piaszczystych i nasyconych chemikaliami miejsc, bo mogę one uszkodzić twoje oczy.
Polecane artykuły