Oko: anatomia oraz sposób działania
![]() |
Narząd wzroku to skomplikowany mechanizm; składa się z ponad 2 milionów elementów. |
Ludzkie oko uważane jest za najbardziej skomplikowany organ w ludzkim ciele. może wydawać się niewielki, ale składa się z ogromnej liczby elementów. Jak działa oko oraz czym zajmują się poszczególne części, aby móc właściwie odbierać bodźce? Gdzie rozpoczyna się widzenie?
Gdzie Rozpoczyna się Widzenie
Twój wzrok zaczyna się od momentu, gdy światło odbija się od danego przedmiotu i wpada do rogówki. Jest to przeźroczysta warstwa, w przedniej części oka. Ma zdolność zaginania (refrakcja) promieni świetlnych, po tym jak przechodzą przez źrenicę; ciemny punkt na tęczówce. Tęczówka, to kolorowy element oka, otaczający źrenicę. Tęczówka może występowac w różnych kolorach, począwszy od niebieskiego, poprzez zielony, skończywszy na brązowym. Źrenica rozszerza się lub zwęża, w zależności od ilości światła.
Promienie światła przechodzą przez soczewkę. Soczewka zmienia swój kształt, tak aby móc zagiąć promienie, skupiające się na siatkówce. Siatkówka to stos kilku warstw neuronalnych i zlokalizawana jest w tylnej części oka; posiada szereg wrażliwych na światło komórek nerwowych, zwanych czopkami i pręcikami.
Przy jasnym świetle, czopki umożliwiają ostre i klarowne widzenie centralne oraz rozpoznają wszystkie możliwe kolory. Pręciki odpowiedzialne są za widzenie w ciemnościach oraz widzenie nocą. Oba rodzaje komórek, pręciki i czopki, są fotoreceptorami, które zamieniają światło w impuls elektryczny. Impulsy te sa następnie transportowane do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego. Mózg to miejsce, w którym formuje się obraz oraz powstaje widzenie.
Skomplikowane Struktury Oka
Twoje oczy to sferyczne elementy o kilku milimetrach, posiadające zdolność do samooczyszczania oraz samonawilżania. Ta dobrze chroniona struktura jest bardzo wrażliwa. Gałka oczna posiada szereg skomplikowanych struktrur, które składają się na właściwie funkcjonujący organizm. Poniżej, znajduje się schemat budowy oka, z opisanymi kluczowymi elementami jego budowy:
Siatkówka – Ta część oka jest wyściółką tylnej części gałki ocznej. Jest ona receptorem obrazów formowanych przez soczewkę, a odpowiedzialna jest za konwertowanie ich w sygnały wysyłane do mózgu poprzez nerw wzrokowy.
Nerw Wzrokowy – Transportuje informację wizualną z siatkówki do mózgu.
Plamka Ślepa – Jest to część siatkówki. Nazwa spowodowana jest faktem, że narząd ten pozbawiony jest receptorów świetlnych. Jest to miejsce łączęnia się siatkówki i nerwu wzrokowego.
Plamka Żółta – Jest to mały, żółtawy, centralny punkt na siatkówce, odpowiedzialny za widzenie centralne.
Mięsień Rzęskowy – Jest to mięsień zbudowany z włókien okrężnych, który kontroluje akomodację oka do odległości oraz reguluje ciecz wodnistą w oku.
Ciecz Wodnista – Płyn, produkowany w oku.
Rogówka – Jest to kopulasta, przeźroczysta część oka, znajdująca się na zewnętrznej stronie gałki. Rogówka odbija światło zanim trafi ono do soczewki.
Soczewka – Leży zaraz za źrenicą. Zrobiona jest z czystych białek, dzięki czemu pozwala właściwie skupić światło na siatkówce.
Wiązadło Wieszadłowe – Łączy miesięń rzęskowy z soczewką.
Ciało Szkliste – Przeźroczysta, galaretowata substancja, wypełniająca wnętrze gałki ocznej, między siatkówką a soczewką.
Powierzchnia oka jest regularnie nawilżana przez łzy. Łzy płyną od gruczołu łzowego, ulokowanego w górnej kącikach oka i wpływają do kanalików łzowych, do oka wewnętrznego. Kiedy mrugasz, pompujesz łzy od z powierzchni oka do systemu odprowadającego.
Dlatego właśnie, kiedy płaczesz, często mrugasz, twoje oczy zalewane są przez łzy. Szybkie mruganie pompuje łzy do kanalików łzowych. Kanaliki łzowe przechodzą przez kanaliki nosowe, aż do tylnej ściany gardła, gdzie łzy są wypuszczane. Tłumaczy to fakt, że czujemy nasze łzy lub krople do oczu w gardle.
Polecane artykuły